Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie
A-587 z dnia 17.06.1957 r., z 7.06.1969 i z 2.08.1982
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Zaklików

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Parafia św. Anny w Zaklikowie

Wezwanie

Trójcy Przenajświętszej

Położenie na mapie Zaklikowa
Mapa konturowa Zaklikowa, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie”
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa konturowa województwa podkarpackiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie”
Położenie na mapie powiatu stalowowolskiego
Mapa konturowa powiatu stalowowolskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie”
Położenie na mapie gminy Zaklików
Mapa konturowa gminy Zaklików, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie”
Ziemia50°45′32″N 22°06′10″E/50,758889 22,102778

Kościół Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowierzymskokatolicki kościół parafialny znajdujący się w Zaklikowie, w powiecie stalowowolskim, w województwie podkarpackim. Należy do dekanatu Zaklików diecezji sandomierskiej. Kościół jest główną świątynią parafii w Zaklikowie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Widok kościoła przed 1908

Parafia św. Anny w Zaklikowie została erygowana przez biskupa krakowskiego Piotra Tylickiego w dniu 5 września 1608 roku na życzenie Anny z Leszczów Gniewoszowej, wdowy po Marcinie Gniewoszu. Dzięki jej staraniom został wzniesiony nowy murowany kościół reprezentujący styl barokowy, pod wezwaniem Trójcy Przenajświętszej jako pokuta za grzech przejścia na kalwinizm małżonka. Świątynia została przebudowana w XVIII stuleciu i w końcu XIX wieku[1].

Architektura i wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Jest to budowla murowana z cegły, otynkowana, z jedną nawą, przy prezbiterium jest umieszczona zakrystia z pomieszczeniem dwuizbowym na piętrze. Przy nawie znajdują się dwie kaplice wzniesione w czasie przebudowy w XVIII i XIX stuleciu. Nad nawą jest umieszczona wieżyczka z sygnaturką. W ołtarzu głównym znajdują się zasuwane obrazy: Trójcy Przenajświętszej, Jezusa Ukrzyżowanego, Matki Boskiej Częstochowskiej. W 5 ołtarzach bocznych są umieszczone obrazy: św. Anny Samotrzeć, św. Bartłomieja, Serca Jezusa, Matki Bożej Niepokalanie Poczętej i św. Józefa[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Parafia Zaklików. Zaklików.net. [dostęp 2013-07-12]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-03-18)].