Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
A.529/1-3 z 18.10.1956, z 21.06.1967 i z 16.06.1977[1] (zespół klasztorny bernardynów)
kościół parafialny
kościół klasztorny
Ilustracja
widok od frontu
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Miejscowość

Opatów

Adres

ul. Klasztorna

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Opatowa
Mapa konturowa Opatowa, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu opatowskiego
Mapa konturowa powiatu opatowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie gminy Opatów
Mapa konturowa gminy Opatów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia50°48′21,3″N 21°25′08,0″E/50,805917 21,418889

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Opatowierzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Opatów diecezji sandomierskiej. Świątynia jest częścią klasztoru Bernardynów.

Kościół został zbudowany po 1471 roku razem z zabudowaniami klasztornymi dla bernardynów. Poważny wkład w powstanie kościoła i klasztoru miał Jan Tarło. Wybudowany klasztor miał charakter obronny. W latach 1621-1622 świątynia została gruntownie przebudowana. Powstało wtedy nowe sklepienie i wybudowano dwie przyległe do nawy kaplice: św. Anny i św. Franciszka. Zapewne w tym czasie kościół utracił swój oryginalny, gotycki charakter. Następna przebudowa przeprowadzona została przez gwardiana o. Ludwika Alszera w latach 1751-1765. W 1784 roku świątynia otrzymała rokokową, iluzjonistyczną polichromię o tematyce maryjnej. Kompleksowe prace konserwacyjne świątyni przeprowadzone zostały w latach 2009-2011. Kościół przebudowany został w stylu barokowym i składa się z nawy i krótkiego prezbiterium na planie kwadratu. Elewacja frontowa rozczłonkowana jest pilastrami i przedzielona wydatnym gzymsem na dwie kondygnacje. W dolnej kondygnacji znajduje się półkolisty portal wejściowy, nad którym w płytkiej wnęce usytuowany jest obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Górna kondygnacja ujęta została spływami z rzeźbami dwóch świętych zakonników i figurą Najświętszej Maryi Panny na środku. Świątynia nakryta jest dachami dwuspadowymi z wieżyczką na sygnaturkę. Wnętrze rozczłonkowane jest parami pilastrów, pomiędzy którymi znajdują się półeliptyczne wnęki ołtarzowe. Prezbiterium i nawa nakryta jest sklepieniami kolebkowymi, ozdobionymi iluzjonistyczną polichromią o tematyce maryjnej z 2 połowy XVIII stulecia. Wyposażenie wnętrza reprezentuje styl rokokowy. Kulisowy ołtarz główny, oddzielający chór zakonny, jest ozdobiony rzeźbami św. Bonawentury i św. Piotra z Alkantary wykonanymi przez rzeźbiarza Macieja Polejowskiego ze Lwowa. W centralnym polu ołtarza znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, zwany również Matki Bożej Pocieszenia. W ołtarzach bocznych usytuowane są m.in. dwa obrazy bernardyńskiego malarza Franciszka Lekszyckiego z 1649 roku: Ekstaza św. Franciszka i św. Antoni Padewski. We wnętrzu świątyni można również zobaczyć epitafia z XVII i XVIII w.[2]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2023-05-02].
  2. Opatów – Wniebowzięcia NMP. diecezjasandomierska.pl. [dostęp 2023-05-02].