Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rąpinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
w Rąpinie
kościół parafialny
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miejscowość

Rąpin

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Wezwanie

Wniebowzięcie NMP

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Drezdenko
Mapa konturowa gminy Drezdenko, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rąpinie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rąpinie”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rąpinie”
Położenie na mapie powiatu strzelecko-drezdeneckiego
Mapa konturowa powiatu strzelecko-drezdeneckiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rąpinie”
Ziemia52°46′54,98″N 15°49′23,73″E/52,781939 15,823258

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Rąpinieceglany kościół zlokalizowany we wsi Rąpin, w gminie Drezdenko, w województwie lubuskim. Istnieje przy nim parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Neogotycki obiekt powstał w latach 1898-1903 dla miejscowych protestantów, mimo że wieś początkowo zasiedliło 22 kolonistów polskich (1747). W okresie międzywojennym powstała pastorówka (obecna plebania). Od 1994 funkcjonuje tu parafia prowadzona przez Kanoników Regularnych Laterańskich[1].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Na elewacji wejściowej trzy blendy - na środkowej z nich masywna figura Chrystusa Dobrego Pasterza. W kruchcie wisi tablica upamiętniająca odnowienie kościoła, a od zewnątrz umieszczono epitafium ks. Henryka Walczaka - pierwszego miejscowego proboszcza.

Otoczenie[edytuj | edytuj kod]

Obok kościoła stoi figura maryjna z tablicą pamiątkową z 1984 Na wieczną cześć i chwałę Boga Rodzicielce, ufundowana przez mieszkańców Rąpina, Marzenina i ks. Henryka Walczaka[2]. Obok postawiono krzyż fundacji Aliny i Zenona Urbańskich[3]. Przy świątyni rośnie zabytkowy dąb o obwodzie 380 cm[4].

Wyposażenie[edytuj | edytuj kod]

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kanonicy Regularni Laterańscy. [dostęp 2015-06-29]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-01-01)].
  2. napis in situ
  3. napis na tablicy in situ
  4. Paweł Anders, Władysław Kusiak, Puszcza Notecka, Oficyna Wydawnicza G&P, Poznań, 2011, s.204-205, ISBN 978-83-7272-242-3
  5. Ziemia Lubuska