Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie
3461 z dnia 11.06.1984[1]
kościół
Ilustracja
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Miejscowość

Szczytno

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Położenie na mapie Szczytna
Mapa konturowa Szczytna, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie”
Położenie na mapie powiatu szczycieńskiego
Mapa konturowa powiatu szczycieńskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytnie”
Ziemia53°34′13,30″N 20°59′39,34″E/53,570360 20,994260

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczytniekościół w Szczytnie, zbudowany w latach 1897-1899 w stylu neogotyckim. Nieprzerwanie należy do wspólnoty katolickiej. Mieści się przy ul. Konopnickiej 72. Od 1984 widnieje w rejestrze zabytków, konsekrowany w 1903. Jest to budowla halowa, trójnawowa. Wieża założona na planie kwadratu. Zniszczona w czasie pożaru w 1905 r. oraz w czasie pierwszej wojny światowej. Wyposażenie kościoła w stylu neogotyckim. Ołtarz główny pochodzi z początku XX w., jest autorstwa Augusta Lorkowskiego z Gietrzwałdu. Ołtarze boczne ufundowane przez ks. Walentego Tolsdorfa, wykonane w 1899 w Tyrolu. Obok kościoła plebania z 1916 r., zaprojektowana przez Augusta Wieganda oraz dom katechetyczny z salami dla scholi, służby liturgicznej ołtarza oraz grup i stowarzyszeń modlitewnych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]