Krzysztof Wianecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Krzysztof Wianecki
Data i miejsce urodzenia

11 lipca 1959
Zbydniów

Zawód, zajęcie

działacz podziemia antykomunistycznego

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski Odznaka pamiątkowa „Krzyż Solidarności Walczącej” Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Krzysztof Andrzej Wianecki (ur. 11 lipca 1959 w Zbydniowie) – działacz podziemia antykomunistycznego ostatniej dekady PRL-u, wydawca niezależnych publikacji, twórca tarnobrzeskiej opozycyjnej rozgłośni radiowej, były więzień polityczny, członek „Solidarności Walczącej”, absolwent Ekonomii Menedżerskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W roku 1981 Krzysztof Wianecki był członkiem Krajowego Komitetu Obrony Więzionych za Przekonania, któremu patronował Leszek Moczulski z Konfederacji Polski Niepodległej, oraz szefem jego tarnobrzeskiej struktury. Jesienią 1981 roku tarnobrzeskim „Siarkopolu”, gdzie zatrudniony był jako radioelektronik tamtejszego radiowęzła, prowadził radiowe studio strajkowe, informując pracowników „Siarkopolu” o przebiegu negocjacji między komitetem solidarnościowym a komisją rządową. W tym samym roku, wbrew woli dyrekcji kombinatu, retransmitował przez zakładowe radio audycje Radia Wolna Europa. 13 grudnia 1981 roku, na wieść o wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce, razem ze Stanisławem Zipserem sformułował i opublikował odezwę informującą mieszkańców Tarnobrzega o masowych aresztowaniach działaczy „Solidarności” i wzywał do oporu wobec komunistycznych władz. Odezwa ta przeszła do historii jako jeden z pierwszych oficjalnych protestów przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego. Według niektórych źródeł uznawana jest za pierwszy w Polsce, według innych za drugi.

14 grudnia za swój czyn został zatrzymany i osadzony w tarnobrzeskim areszcie, skąd wkrótce został przewieziony do więzienia w Załężu. Tam, nie otrzymawszy wcześniej decyzji o internowaniu, 16 grudnia przeszedł przez tzw. „ścieżkę zdrowia”, a zaraz po niej został dodatkowo bardzo brutalnie pobity. 5 stycznia 1982 roku sąd wojskowy w Rzeszowie w postępowaniu doraźnym skazał Krzysztofa Wianeckiego na karę 3 lat pozbawienia wolności i na 2 lata pozbawił go praw publicznych. Wkrótce potem skazany został przewieziony do więzienia w Hrubieszowie, gdzie zostali osadzeni także Jerzy Kropiwnicki - późniejszy prezydent Łodzi, czy Krzysztof Michałkiewicz – późniejszy minister pracy w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. W więzieniu brał udział w głodówkach i innych formach zorganizowanego protestu. Wyszedł na wolność w maju 1983 roku na mocy postanowienia Rady Państwa o warunkowym zawieszeniu odbycia reszty kary na okres 3 lat.[potrzebny przypis]

Po wyjściu na wolność nadal represjonowany nie mógł znaleźć zatrudnienia. W końcu otrzymał pracę w trudnych warunkach, poniżej swoich kwalifikacji i za najniższe wynagrodzenie. Wkrótce wrócił również do działalności podziemnej. Wstąpił w szeregi „Solidarności Walczącej” Kornela Morawieckiego i w roku 1987 stanął na czele jej tarnobrzeskiej struktury. Był współwydawcą lokalnego podziemnego pisma „Solidarność Walcząca”, a następnie wydawcą podziemnych tytułów „Zapora” i „Leliwa”. Publikował też bezdebitowe książki, zajmował się kolportażem opozycyjnych publikacji. Założył tarnobrzeską, podziemną rozgłośnię radiową i czuwał nad jej działalnością.

Po upadku rządów komunistycznych z ramienia „Solidarności Walczącej” kandydował na posła RP. W roku 2010 i 2014 jako kandydat niezależny startował w wyborach o fotel prezydenta Tarnobrzega. W maju 2009 roku „za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce” prezydent Lech Kaczyński odznaczył Krzysztofa Wianeckiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie zajmuje się szeroko pojmowaną edukacją patriotyczną, głównie w zakresie historii Polski po roku 1944.

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Dziadek Jan Wianecki brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, a stryj Stanisław Wianecki - Żołnierz Wyklęty - był partyzantem Narodowych Sił Zbrojnych, członkiem oddziału Tadeusza Gajdy „Tarzana”.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kornel Morawiecki: Regulamin „Krzyża Solidarności Walczącej”. www.sw.org.pl, 2010-04-15. [dostęp 2016-07-23].
  2. Minister kultury odznaczył działaczy opozycji antykomunistycznej. gov.pl, 2019-12-14. [zarchiwizowane z tego adresu (2020-05-25)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]