Lain Calvo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Posąg Lain Calvo w kruchcie kościoła Bisjueces(inne języki), Merindades, Burgos, Hiszpania
Lain Calvo - ilustracja w książce Retratos de Españoles ilustres.
Lain Calvo - jeden z posągów w Łuku Św. Mari w Burgos.

Laín Calvo (ur. ok. 798 w Castro Xeriz lub wiosce Morco, w jego okolicy; zm. 869 lub 870) – Najwyższy Sędzia Kastylii (wojskowy) i niezależny dowódca wojska Kastylii.

Laín Calvo to legendarna postać Hrabstwa Kastylii. Kastylijczycy wybrali go na sędziego do spraw wojskowych by rozwiązywać własne spory u siebie, zamiast zdawać się na sąd Królestwa Leon.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Wedle części historyków Laín Calvo miał być synem Gumesindo pana na Castro Xeriz i wybitnego żołnierza, na dowód czego wskazują zapisy w dokumentach. Urodził się w Castro Xeriz lub wiosce Morco, w jego okolicy, znajdującej się we władaniu hr. Diego Rodrigueza, jego bliskiego krewnego. Kształcił się pod okiem Gumesindo, a w wieku 18-lat brał udział w bitwie z Maurami w pobliżu miasta Pampliega, w której dowiódł swych talentów militarnych, w tym odwagi. Następnie przystąpił do milicji kastlijskiej. O dalszych udziałach w bitwach świadczą dary dziękczynne dla klasztoru S. Vicente de Fistoles. Od tego czasu aż do roku 843, kiedy to został wybrany do najwyższego sądownictwa Kastylii, nie znany jako znakomity żołnierz.

Najwyższy Sędzia Kastylii (wojskowy)[edytuj | edytuj kod]

Sędziowie[edytuj | edytuj kod]

Sędzią cywilnym miał zostać Nuño Rasura, a wojskowym właśnie Laín Calvo. Wedle legendy z Toledo z XIII wieku Laín Calvo miał choleryczny charakter, odpowiedni raczej żołnierzowi niż statecznemu sędziemu wnikliwie rozpatrującego kolejne paragrafy. I poświęcał się raczej wojnie niż sprawowaniu urzędu sędziego w dzisiejszym rozumieniu tego słowa[1][2]. Tak też, jako dobrego wojownika, przedstawia go Poema de Fernan González[3]. I wedle relacji, mianowany sędzią w warunkach pracował bez przerwy w obronie ojczyzny i nad rozszerzeniem jej granic. Dowodził w słynnej bitwie pod Clavijo drugim roku jego sądownictwa; i w 851 i 53 w czasie dwóch wielkich inwazji Maurów, na polach Lary i w Castro Xeriz. Choć bywał w też często widywany w Burgos z kolegami Nuño i wieloma sędziami w Villa de Fuente-Zapata, przy spisywaniu praw.[1]

Pochodzenie imienia i nazwiska[edytuj | edytuj kod]

Imię Lain, Laynus lub Flaginus, było dość powszechne w ówczesnej Kastylii, w okolicach górnego Ebro[4], ale może też mieć pochodzenie gockie, gdyż imiona takie są wymieniane w kronikach rzymskich jako imiona Gotów przeciwnych Bizancjum lub będących na jego usługach.

Pokrewieństwo z Cydem[edytuj | edytuj kod]

Takim lub podobnym imieniem zwano też dziadka Cyda żyjącego w drugiej połowie X wieku, ale Fray Justo sądzi, że raczej mogłoby chodzić wnuka sędziego Laín Calvo[2]. Zresztą Cyda wiąże się też pokrewieństwem z synem drugiego sędziego imieniem Nuño Rasura, gdyż Laín Calvo miał pojąć za żonę Teresę Nuñez drugą córkę Nuño Núñez Rasura[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Portret Laín Calvo w: "Retratos de los españoles ilustres; con un epitome de sus vidas.", 1791. (hiszp.)
  2. a b Fray Justo Pérez de Urbel "El Condado de Castilla. Los 300 años en que se hizo Castilla.", Siglo Ilustrado, Madryt, 1969, str. 135
  3. Biblioteca virtual Miguel de Cervantes: Poema de Fernán González
  4. Lidia Becker Hispano-romanisches Namenbuch : Untersuchung der Personennamen vorrömischer, griechischer und lateinisch-romanischer Etymologie auf der Iberischen Halbinsel im Mittelalter (6.-12. Jahrhundert), M. Niemeyer, Tybinga, 2009, str. 495-496.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]