Leszek Zguczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Leszek Andrzej Zguczyński
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

15 października 1959
Szczecinek

doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej
Specjalność: neurobiologia
Alma Mater

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu

Doktorat

25 czerwca 1996

Habilitacja

7 marca 2013

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim

Leszek Andrzej Zguczyński (ur. 15 października 1959 w Szczecinku[1]) – polski neurobiolog, doktor habilitowany nauk o kulturze fizycznej, nauczyciel akademicki, od roku 2015 dziekan Zamiejscowego Wydziału Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1985 ukończył studia magisterskie z wychowania fizycznego w Zamiejscowym Wydziale Wychowania Fizycznego w Gorzowie Wielkopolskim, Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Pracę zawodową rozpoczął na macierzystej Uczelni jako asystent w Zakładzie Anatomii[1].

W swojej pracy naukowej zaangażował się w nowatorskie na gorzowskim wydziale badania Centralnego Układu Nerwowego pod kierownictwem prof. Romana Zimnego. Badania dotyczyły połączeń neuronalnych pomiędzy ośrodkami pnia mózgu a móżdżkiem i ich wpływem na koordynację ruchów. W roku 1996 z powyższej tematyki obronił napisany pod kierunkiem Kazimierza Grottela doktorat na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu pt. Obustronne rzutowanie neuronów jąder mostu do płacików przypośrodkowych móżdżku u królika. Badania przy użyciu znaczników fluorescencyjnych[2]. Jest autorem i współautorem licznych publikacji w czasopismach polskich i zagranicznych, na podstawie których w roku 2013 uzyskał stopień doktora habilitowanego na Wydziale Fizykoterapii Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, przedstawiając monografię Topografia neuronów ośrodków pnia mózgu rzutujących niezależnie i poprzez kolaterale aksonów do kory płata tylnego móżdżku, uczestniczących w procesach koordynacji ruchowej[2].

Członek International Brain Research Organization, Polskiego Towarzystwa Anatomicznego i Polskiego Towarzystwa Badań Układu Nerwowego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Dziekan – dr hab. Leszek Zguczyński [online], gorzow.awf.poznan.pl [dostęp 2019-10-01] [zarchiwizowane z adresu 2018-07-10].
  2. a b Dr hab. Leszek Andrzej Zguczyński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2019-10-01].