Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim
Liceum ogólnokształcące
Ilustracja
budynek szkoły
Państwo

 Polska

Miejscowość

Opole Lubelskie

Adres

ul. Lipowa 23

Data założenia

1944

Patron

Adam Mickiewicz

Dyrektor

Małgorzata Woś

Położenie na mapie Opola Lubelskiego
Mapa konturowa Opola Lubelskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po prawej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim”
Położenie na mapie województwa lubelskiego
Mapa konturowa województwa lubelskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim”
Położenie na mapie gminy Opole Lubelskie
Mapa konturowa gminy Opole Lubelskie, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim”
Ziemia51°09′02,7360″N 21°58′32,1625″E/51,150760 21,975601
Strona internetowa

Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim.

Historia[edytuj | edytuj kod]

20 września 1944 roku Józef Kalinowski uzyskał zgodę Kuratorium na otwarcie prywatnego gimnazjum i liceum w Opolu Lubelskim. Szkoła początkowo mieściła się w „Domu Macierzy Szkolnej”, ale z powodu bardzo złych warunków lokalowych, zdecydowano o remoncie pałacu Lubomirskich i przeniesieniu tam szkoły.

Rok szkolny rozpoczęto 19 października, a zajęcia zaczęły się odbywać od 27 października 1944. Pierwszy rok nauki rozpoczęło 163 uczniów na trzech poziomach (klasy IV nie utworzono).

Szkoła, jako placówka prywatna, pobierała czesne. W pierwszym roku czesne wynosiło 150 zł miesięcznie. Mogło być opłacone towarami spożywczymi.

Od pierwszego roku w szkole działały PCK, ZHP, kółka taneczne i sportowe.

1 października 1946 szkoła została upaństwowiona, a na początku 1947 roku przeniesiona do wyremontowanego dawnego pałacu Lubomirskich.

Pierwszy egzamin maturalny odbył się w 1949 roku, maturę zdawało 17 osób.

W 1959 oficjalnie nadano szkole sztandar i imię Adama Mickiewicza.

Do roku 2004 szkołę ukończyło 4537 uczniów. W Liceum pracowało ponad 160 nauczycieli.

Sławni uczniowie[edytuj | edytuj kod]

Korytarz szkolny

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Piotr Wojtas: Admirał z Opola Lubelskiego Mirosław Mordel awansowany przez prezydenta RP. Nasze Miasto, 2014-08-20. [dostęp 2016-06-20]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • I. Majak-Gierczak, M. Ptasińska-Romanowska, „Zarys historii Liceum Ogólnokształcącego imienia Adama Mickiewicza w Opolu Lubelskim”. Opole Lubelskie 2004