Marek Gugała

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marek Gugała
"
Data i miejsce urodzenia

27 kwietnia 1970
Kozienice

profesor doktor habilitowany inżynier
Specjalność: nauki rolnicze
Alma Mater

Uniwersytet w Siedlcach

Doktorat

2002 – nauki rolnicze
Akademia Podlaska

Habilitacja

2013 – nauki rolnicze
Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach

Profesura

2019

profesor
Prorektor ds. studiów Uniwersytetu w Siedlcach

Marek Janusz Gugała (ur. 27 kwietnia 1970 w Kozienicach) – profesor doktor habilitowany nauk rolniczych[1]. W latach 2020-2022 dziekan Wydziału Agrobioinżynierii i Nauk o Zwierzętach (obecnie Wydział Nauk Rolniczych) Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach (obecnie Uniwersytet w Siedlcach). Od 2022 roku Prorektor ds. studiów[2] Uniwersytetu w Siedlcach.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wydziału Rolniczego Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach (1996) (obecnie Uniwersytet w Siedlcach). W latach 1997-1998 pracował w Wojewódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Siedlcach, następnie odbył studia doktoranckie (1998-2002), uzyskując stopień doktora nauk rolniczych[3]. W 2002 roku rozpoczął pracę w Akademii Podlaskiej w Siedlcach (obecnie Uniwersytet w Siedlcach). W 2013 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych. Od 2022 roku jest Prorektorem ds. studiów Uniwersytetu w Siedlcach.

Uzyskane awanse naukowe[edytuj | edytuj kod]

Doktor - 2002 - nauki rolnicze, Akademia Podlaska (obecnie Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Doktor habilitowany - 2013 - nauki rolnicze, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Profesor - 2019 - nauki rolnicze, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.

Działalność naukowa[edytuj | edytuj kod]

Działalność naukowa profesora Marka Gugały obejmuje zagadnienia dotyczące doskonalenia agrotechniki ziemniaka jadalnego[4], doskonalenia agrotechniki roślin bobowatych[5], posiada również osiągnięcia naukowe dotyczące wpływu czynników agrotechnicznych na plonowanie i skład chemiczny nasion rzepaku ozimego (Brasica napus L.)[6] oraz osiągnięcia z zakresu oceny opłacalności wybranych gatunków roślin uprawianych.

Ponadto prof. dr hab. inż. Marek Gugała jest autorem lub współautorem badań nad innowacyjnością w zakresie optymalizacji uprawy wybranych roślin uprawnych. Ta forma działalności naukowej przejawia się projektowaniem podzespołów, elementów i części do maszyn i narzędzi rolniczych oraz ich wdrażaniem do produkcji. Posiada 25 zatwierdzonych przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej patentów i wzorów użytkowych[7] oraz kolejnych 5 zgłoszonych.

Dorobek naukowy Gugały stanowi ponad 500 publikacji, z czego około 300 pozycji to oryginalne prace twórcze[8], z których jedną trzecią opublikował w wydawnictwach znajdujących się w bazie Web of Science, a pozostałe w innych punktowanych czasopismach naukowych. Ponadto w swoim dorobku ma liczne opracowania dydaktyczne i popularyzatorskie.

Za dotychczasową działalność naukową, dydaktyczną i organizacyjną profesor Marek Gugała był siedmiokrotnie odznaczony Medalem Brązowym "Za długoletnią Służbę", odznaką honorową "Zasłużony dla rolnictwa" i Medalem KEN.

W 2017 roku, w uznaniu szczególnych osiągnięć naukowych uzyskał nominację i wpis do Złotej Księgi Nauk Przyrodniczych[9].

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

  • Medal brązowy "Za długoletnią służbę"
  • Odznaka honorowa "Zasłużony dla Rolnictwa"
  • Medal Komisji Edukacji Narodowej
  • Medal "Za zasługi dla siedleckiej Uczelni"
  • Nominacja i wpisanie do Złotej Księgi Nauk Przyrodniczych 2017.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]