Marija Cukanowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Marija Cukanowa
Мария Никитична Цуканова
Masza
ilustracja
marynarz
Data i miejsce urodzenia

14 września 1924
Rosyjska FSRR

Data i miejsce śmierci

14 sierpnia 1945
Ch’ŏngjin, Korea

Przebieg służby
Lata służby

1942–1945

Siły zbrojne

 Marynarka Wojenna ZSRR

Jednostki

355 wydzielony batalion piechoty morskiej

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa:

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina

Marija Nikiticzna Cukanowa (ur. 14 września 1924 w Smolence/Smolance lub w Nikolsku, zm. 15 sierpnia 1945) – radziecka żołnierka, Bohater Związku Radzieckiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką wiejskiego nauczyciela, Rosjanką z pochodzenia. Nigdy nie poznała ojca, zmarł on przed jej urodzeniem. Wychowywała ją matka i ojczym. Od 1930 do 1937 mieszkała razem z rodziną w Tasztypie w Chakasji, tam też ukończyła szkołę podstawową. Następnie Cukanowowie przenieśli się do Ordżonikijewskiego w Kraju Krasnojarskim i tam w 1941 ukończyła siedem klas. Po agresji Niemiec na ZSRR bez powodzenia starała się zaciągnąć do Armii Czerwonej, jednak jej prośbę odrzucono, gdyż nie miała ukończonych siedemnastu lat. Podjęła pracę w charakterze telefonistki, a następnie sanitariuszki w szpitalu ewakuowanym z Rostowa nad Donem. W 1942 zamieszkała w Irkucku i podjęła tam pracę w fabryce maszyn, a ponadto ukończyła kurs pielęgniarski[1].

W tym samym roku ochotniczo zaciągnęła się do radzieckiej floty. Służyła początkowo w 51 artyleryjskim batalionie obrony przybrzeżnej we Flocie Oceanu Spokojnego, przeszła przeszkolenie w łączności. Następnie służyła w 100 i 419 baterii. W 1944 skierowano ją na kurs instruktorów sanitarnych, a po jego ukończeniu włączono, w charakterze instruktora sanitarnego, do 355 wydzielonego batalionu piechoty morskiej Floty Oceanu Spokojnego[1].

Brała udział w wojnie radziecko-japońskiej w sierpniu 1945. Zginęła w bitwie o Ch’ŏngjin w niejasnych okolicznościach – według wersji przyjętej przy podejmowaniu decyzji o nadaniu tytułu Bohatera Związku Radzieckiego została wzięta do niewoli przez Japończyków i poddana brutalnym torturom, wskutek czego zmarła[1]. Została pochowana w mauzoleum żołnierzy radzieckich w Ch’ŏngjin. 14 grudnia 1945 pośmiertnie odznaczono ją tytułem Bohatera Związku Radzieckiego[1].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Pomniki Cukanowej wzniesiono w Ch’ŏngjin, Fokinie, Władywostoku i Krutince. Jest ona patronką ulic w miejscowościach, gdzie mieszkała, a także w Krasnojarsku, Abakanie, Barnaule. Od jej nazwiska bierze nazwę wieś i rzeka w rejonie chasańskim Kraju Nadmorskiego[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Цуканова Мария Никитична [online], warheroes.ru [dostęp 2017-04-07].