Monaster Opieki Matki Bożej w Tołoczynie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Monaster Opieki Matki Bożej
Пакроўскі манастыр
Ilustracja
Widok ogólny
Państwo

 Białoruś

Obwód

 witebski

Miejscowość

Tołoczyn

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny
(Egzarchat Białoruski)

Rodzaj klasztoru

monaster

Eparchia

witebska i orszańska

Klauzura

nie

Typ monasteru

żeński

Obiekty sakralne
Cerkiew

Opieki Matki Bożej

Fundator

Lew Sapieha

Styl

barok wileński

Data budowy

1769

Data zamknięcia

XIX w.

Data reaktywacji

2004 (jako prawosławny)

Położenie na mapie obwodu witebskiego
Mapa konturowa obwodu witebskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Tołoczyn, monaster Opieki Matki Bożej”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, blisko centrum na prawo u góry znajduje się punkt z opisem „Tołoczyn, monaster Opieki Matki Bożej”
Ziemia54°24′24″N 29°42′01″E/54,406667 29,700278

Monaster Opieki Matki Bożejbazyliański, a następnie prawosławny klasztor w Tołoczynie (rejon tołoczyński obwodu witebskiego Białorusi).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Unicki klasztor w Tołoczynie został ufundowany w 1604 przez kanclerza wielkiego litewskiego Lwa Sapiehę[1]. W 1769 Sanguszkowie, nowi właściciele Tołoczyna, ufundowali nowy budynek klasztorny w stylu późnego baroku[2]. Przy klasztorze funkcjonowała szkoła bazyliańska[1].

Według różnych źródeł zamknięcie bazyliańskiego klasztoru nastąpiło w 1840[2] lub znacznie wcześniej, w 1796[1] lub 1804[3]. Konsekwentnie w źródłach pojawiają się różne daty adaptacji bazyliańskiej cerkwi na prawosławną – 1840 (tj. już po synodzie połockim, gdy na ziemiach zabranych unia została skasowana w ogóle)[2] lub jeszcze w 1804[1]. W dawnych budynkach klasztoru unickiego nie zorganizowano wspólnoty prawosławnej, a jedynie zaadaptowano unicką cerkiew do wymogów liturgii prawosławnej. Była to filia monasteru Zaśnięcia Matki Bożej w Orszy[1].

Świątynia pozostawała czynna również po rewolucji październikowej. Parafii odebrano wówczas budynki poklasztorne, nie zamykając samej cerkwi. W 1996 parafia odzyskała wymienione budynki i sąsiadujący z nimi teren. W 2004 w obiektach zorganizowany został żeński klasztor[1].

Cerkiew przed 1950

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Bazyliański klasztor w Tołoczynie jest zabytkiem architektury w stylu baroku wileńskiego. Budynek monasterski jest budynkiem dwukondygnacyjnym, został wzniesiony na planie prostokąta. Jego ściany zdobią pilastry i gzyms, szczyty zwieńczają trójkątne frontony[2].

Cerkiew monasterska jest trójnawową bazyliką z fasadą o łamanej linii, z naprzemiennie występującymi elementami wklęsłymi i wypukłymi. Między dwiema wieżami na elewacji głównej i na elewacji tylnej znajdują się efektownie dekorowane szczyty. Zwieńczenia obydwu wież zostały w XIX w. przebudowane. Nawy, rozdzielone filarami, kryją sklepienia krzyżowe. We wnętrzu przetrwały fragmenty polichromii z motywami florystycznymi i geometrycznymi[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f Толочин. Свято-Покровский женский монастырь
  2. a b c d e G. Rąkowski, Ilustrowany przewodnik po zabytkach kultury na Białorusi, Burchard Edition, Warszawa 1997, ISBN 83-904446-9-0, ss.248–249
  3. Покровский женский монастырь. [dostęp 2013-03-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-04-04)].