Montowo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Montowo
wieś
Ilustracja
Stacja kolejowa Montowo
Państwo

 Polska

Województwo

 warmińsko-mazurskie

Powiat

nowomiejski

Gmina

Grodziczno

Wysokość

129 m n.p.m.

Liczba ludności (2022)

391[2]

Strefa numeracyjna

56

Kod pocztowy

13-324[3]

Tablice rejestracyjne

NNM

SIMC

0844040

Położenie na mapie gminy Grodziczno
Mapa konturowa gminy Grodziczno, u góry znajduje się punkt z opisem „Montowo”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry znajduje się punkt z opisem „Montowo”
Położenie na mapie województwa warmińsko-mazurskiego
Mapa konturowa województwa warmińsko-mazurskiego, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Montowo”
Położenie na mapie powiatu nowomiejskiego
Mapa konturowa powiatu nowomiejskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Montowo”
Ziemia53°25′28″N 19°46′41″E/53,424444 19,778056[1]

Montowo (niem. Montaw)wieś sołecka w Polsce położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie nowomiejskim, w gminie Grodziczno[4][5].

W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego[4].

Montowo zamieszkuje 463 osoby (140 rodzin), z czego 48,2% stanowią kobiety, a 51,8% mężczyźni[6].

Infrastruktura mieszkaniowa składa się z 64 domów, 2 budynków wielorodzinnych po byłym PGR (tzw. „bloki”), 4 budynków wielorodzinnych, należących do PKP oraz zabytkowego pałacu. Wieś ma typowo rolniczy charakter. Wśród 22 gospodarstw rolnych, dwa specjalizują się w hodowli drobiu, trzy zaś w hodowli trzody chlewnej. Ze względu na obecność stacji kolejowej wielu mieszkańców Montowa dojeżdża do pracy do innych miejscowości, głównie do Iławy[7].

Obecnie funkcję sołtysa pełni Barbara Szymańska[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najstarsze zapiski historyczne dotyczące Montowa sięgają I poł. XIII w. Pierwsza znana wzmianka o Ziemi Lubawskiej, do której przynależy Montowo, pochodzi z 1216 r. i znajduje się w dokumencie papieża Innocentego III. Przynależność polityczna ziemi lubawskiej w XIII wieku nie została jednoznacznie zidentyfikowana – najprawdopodobniej istniał przepływ i mieszanie się kultur Prusów i Mazowszan.[7]

Zespół dworsko – parkowy[edytuj | edytuj kod]

Dobra Montowo posiadały status dóbr szlacheckich. W. 1900 roku w Montowie mieszkało 527 osób, z czego 395 w majątku. W XIX i XX w. majątek należał do rodziny Ossowskich – zasłużonej dla rozwoju polskich form życia gospodarczego i politycznego w dawnym powiecie lubawskim. W XIX w. właścicielem był Władysław Ossowski, a po jego śmierci syn Bolesław. Bolesław Ossowski był w 1918 roku jednym z delegatów powiatu lubawskiego na Polski Sejm Dzielnicowy. Po nim majątek przejął jego zięć Kochanowski. Po wybuchu II wojny światowej Niemcy wysiedlili rodzinę Kochanowskich na Mazowsze, a na ich miejsce do majątku przybyli Państwo Grossmann. Po zakończeniu działań wojennych majątek Montowo przejęło państwo[7].

Na mocy decyzji wojewódzkiego Konserwatora Ochrony Zabytków z dnia 6 stycznia 1997 r., zespół dworsko–parkowy w Montowie został wpisany do rejestru zabytków (nr rejestru A/399/1-2). Zespół składa się z dworu z oficyną, parku o powierzchni 2,3 ha z alejami i stawami oraz dawnego założenia gospodarczego.

Dwór w Montowie istnieje prawdopodobnie od I poł. XIX w., na co wskazuje jego skromna klasycystyczna forma oraz mapa katastralna z 1848 r. W II pol. XIX w. (ok. 1870 r.) dobudowano do niego od północno-zachodniej strony czterokondygnacyjną wieżę oraz parterową oficynę pełniącą funkcję rządcówki. Dwór jest parterowy (z poddaszem), murowany i tynkowany, założony na rzucie prostokąta. Pośrodku siedmioosiowej elewacji frontowej znajduje się trzyosiowy ryzalit, zwieńczony trójkątnym frontonem i poprzedzony tarasowymi schodami, po których, według wspomnień starszych ludzi, dziedzic wjeżdżał konno do dworu. Na parterze ryzalit wsparty jest na czterech półkolumnach, których przedłużeniem w partii piętra są cztery pilastry. Budynek obiegają proste gzymsy: nad pierwsza kondygnacją oraz pod okapem. Elewacja założonej na planie kwadratu i tynkowanej wieży charakteryzuje się zróżnicowaniem otworów okiennych ujętych w różnorodne tynkowe oprawy architektoniczne: opaski, pilastry oraz archiwolty. Elewacja frontowa murowanej i tynkowanej oficyny zdobiona jest prostymi gzymsami, wyodrębniającymi parter od strefy cokołowej i części strychowej. Głównym akcentem elewacji jest dwukondygnacyjny ryzalit z trójkątnym tympanonem nad drzwiami wejściowymi oraz archiwoltami nad oknami piętra (powtórzenie dekoracji ostatniej kondygnacji wieży)[7].

Park typu krajobrazowego jest położony przed wschodnią i południową elewacją dworu i rozciąga się dalej wąskim pasem w kierunku północnym. Jego środkowa część ma układ nieregularny, wyznaczony przez masyw starodrzewia. Skupiska różnogatunkowego drzewostanu parkowego (jesiony, lipy, klony, buki, olchy) tworzą ramy dla niewielkiego wnętrza rozciągającego się przed ogrodową elewacją dworu, przechodząc następnie w rozległe założenie krajobrazowe, którego głównymi elementami są dwa stawy wraz z otaczającym je drzewostanem o charakterze leśnym oraz dwie polany wyodrębnione alejowymi nasadzeniami lipy, grabu i leszczyny. Wiek najstarszych drzew – lip, jesionów, grabów – wynosi przeszło 160 lat. Młodsze nasadzenia pochodzą prawdopodobnie z początku XX wieku i są to aleje grabowe, krzew karagany przed dworem oraz nasadzenia buka, lipy, olchy, brzozy i wszystkie drzewa iglaste. Aleje leszczynowe zostały założone przed II wojną światową. W zachodniej części zespołu dworsko – parkowego znajduje się teren dawnego folwarku, który nie uległ zmianie zarówno pod względem kompozycyjnym, jak i funkcjonalno–przestrzennym. Zmiany, które w nim nastąpiły, dotyczyły przede wszystkim przeznaczenia poszczególnych budynków, ich przebudowy lub wzniesienia nowych budynków częściowo na dawnych fundamentach. Na terenie zespołu znajduje się spichlerz z 1868 r. Zespół został wpisany do rejestru zabytków województwa toruńskiego na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 20 grudnia 1986 r. (nr rejestru A/513)[7].

Ludzie związani z miejscowością[4][edytuj | edytuj kod]

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Sport[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości ma siedzibę klub sportowy LZS Błękitni Montowo[8]LZS Błękitni Montowo, grający obecnie w B klasie warmińsko-mazurskiej. Od 2007 r. klub nosi nazwę GSKF Oristo Montowo[9].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Zespół dworsko-parkowy (zwany również Parkiem wiejskim w Montowie[7]), w tym dwór z oficyną z 1. poł. XIX w.[10][11]
  • Kolejowa wieża ciśnień[12][13].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Państwowy Rejestr Nazw Geograficznych – miejscowości – format XLSX, Dane z państwowego rejestru nazw geograficznych – PRNG, Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 5 listopada 2023, identyfikator PRNG: 83011
  2. NSP 2021: Ludność w miejscowościach statystycznych [online], Bank Danych Lokalnych GUS, 19 września 2022 [dostęp 2022-10-06].
  3. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2022, s. 804 [zarchiwizowane 2022-10-26].
  4. a b c Montowo [online], Encyklopedia Warmii i Mazur [dostęp 2020-12-03] (pol.).
  5. a b Władze / Sołectwa - BIP Urząd Gminy Grodziczno [online], www.biuletyn.net [dostęp 2020-12-03].
  6. Wieś Montowo w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2020-12-03], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
  7. a b c d e f g GMINA GRODZICZNO [online], www.zsngrodz.2ap.pl [dostęp 2020-12-03].
  8. Skarb - Błękitni Montowo [online], www.90minut.pl [dostęp 2020-12-03].
  9. Strona internetowa klubu Oristo Montowo [online], oristomontowo.futbolowo.pl [dostęp 2020-12-03].
  10. dwór z oficyną, Montowo - Zabytek.pl [online], zabytek.pl [dostęp 2020-12-03] (pol.).
  11. Montowo [online], Polskie Zabytki [dostęp 2020-12-03].
  12. Montowo [online], WIEŻE CIŚNIEŃ, 20 stycznia 2016 [dostęp 2020-12-03] (pol.).
  13. Montowo [online], www.wieze.geotor.pl [dostęp 2020-12-03].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]