Muzeum Miasta Słupska w Słupsku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Miasta Słupska „Leśny Kot” w Słupsku
Państwo

 Polska

Miejscowość

Słupsk

Adres

ul. Jana Rocha Bauera 14

Data założenia

2012

Zakres zbiorów

zbiory historyczne

Dyrektor

Grzegorz Rataj - właściciel

Kierownik

Tomasz Urbaniak - kustosz

Położenie na mapie Słupska
Mapa konturowa Słupska, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Miasta Słupska w Słupsku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Miasta Słupska w Słupsku”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Miasta Słupska w Słupsku”
Ziemia54°28′42,6″N 17°03′15,5″E/54,478500 17,054300

Muzeum Miasta Słupska „Leśny Kot” w Słupsku – prywatne muzeum z siedzibą w Słupsku[1]. Placówka działa na terenie Centrum Edukacji, Rekreacji i Promocji Miasta Słupska „Leśny Kot” w Lasku Północnym i jest prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Ziemi Słupskiej.

Siedzibą muzeum jest budynek powstały w 1912 roku, w którym przed II wojną światową mieściła się restauracja „Waldkater” („Leśny Kot”). W czasie wojny prawdopodobnie obiekt został zajęty pod porodówkę organizacji Lebensborn. Natomiast po zakończeniu działań wojennych pełnił funkcje sanatoryjne: najpierw w strukturach słupskiego Miejskiego Handlu Detalicznego, a od lat 50. XX wieku – jako państwowe prewentorium gruźlicze. W latach 1981–2010 budynkiem zarządzała obecna Akademia Pomorska w Słupsku. W 2010 roku obiekt został wystawiony na sprzedaż. Nabyty przez prywatnych inwestorów budynek został poddany remontowi, a w kwietniu 2012 roku w jego salach uruchomiono Muzeum Miasta Słupska.

W dwóch z trzech sal muzealnych prezentowane są eksponaty związane z dziejami miasta do 1945 roku. Zbiory obrazują m.in. historię miasta (widokówki, mapy, zdjęcia, medale, numizmaty) oraz przemysłu (browarnictwo, mleczarstwo wraz ze „Słupskim chłopczykiem”, gorzelnictwo) i rzemiosła. Prezentowane są również wystawy poświęcone niemieckiemu 5 Pułkowi Huzarów oraz Heinrichowi von Stephanowi – jednemu z założycieli Światowej Unii Pocztowej.
Trzecia sala poświęcona jest powojennej historii Słupska oraz kojarzonych z nią: Szkole Policji, Festiwalowi Pianistyki Polskiej oraz Karczmie Słupskiej.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym codziennie, z wyjątkiem poniedziałków. Wstęp jest płatny.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. MKDNiS – Muzea utworzone przez osoby fizyczne s. 4, poz. 38.. bip.mkdnis.gov.pl, 19 marca 2014. [dostęp 2021-10-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-10-06)].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]