Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej w Sulmierzycach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej im. Sebastiana Fabiana Klonowica w Sulmierzycach
Ilustracja
Państwo

 Polska

Miejscowość

Sulmierzyce

Adres

Rynek 1

Data założenia

1957

Zakres zbiorów

zbiory historyczne oraz etnograficzne

Wielkość zbiorów

ok. 2 200

Dyrektor

Elżbieta Krenz

Położenie na mapie Sulmierzyc
Mapa konturowa Sulmierzyc, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej w Sulmierzycach”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej w Sulmierzycach”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej w Sulmierzycach”
Położenie na mapie powiatu krotoszyńskiego
Mapa konturowa powiatu krotoszyńskiego, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej w Sulmierzycach”
Ziemia51°36′N 17°32′E/51,600000 17,533333
Strona internetowa

Muzeum Regionalne Ziemi Sulmierzyckiej im. Sebastiana Fabiana Klonowica w Sulmierzycachmuzeum z siedzibą w Sulmierzycach. Placówka jest miejską jednostką organizacyjną, a jego siedzibą jest pochodzący z 1743 roku dawny ratusz - jedyna tego typu budowla w Polsce, wykonana w całości z drewna.

Muzeum powstało w 1957 roku z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Ziemi Sulmierzyckiej. Większość zgromadzonych w nim zbiorów zostało przekazanych przez mieszkańców miasta i okolicy.
W ramach muzealnej wystawy prezentowane są eksponaty archeologiczne oraz historyczne (sale na parterze budynku) oraz etnograficzne (pomieszczenia na piętrze). Wśród zbiorów znajdują się m.in. dawne fotografie i dokumenty, przedmioty codziennego użytku, stroje, numizmaty i militaria. Prezentowane są tu pamiątki po sulmierzyckich cechach (skrzynie cechowe), Bractwie Kurkowym (najstarsza w Wielkopolsce tarcza strzelecka z 1882 roku), klubie sportowym LKS "Sulimirczyk" a także późnogotycka chrzcielnica, pochodząca z tutejszego kościoła.

Wiatrak "Jakub"

W ramach działalności muzeum udostępniany jest również, pochodzący z 1795 roku, wiatrak "Jakub", znajdujący się przy ul. Poznańskiej. W jego pomieszczeniach prezentowane jest tradycyjne wyposażenie oraz ekspozycja dotycząca młynarstwa.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynne od listopada do kwietnia poniedziałek,wtorek,środa i piątek,od maja do października poniedziałek, środa, piątek, sobota i niedziela wstęp płatny.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]