Nadleśnictwo Biłgoraj

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Nadleśnictwo Biłgoraj
Ilustracja
Las w Biłgoraju
Siedziba

ul. Zamojska 96, 23-400 Biłgoraj

Reg. Dyr. Lasów Państwowych

RDLP Lublin

Rok utworzenia

1925

Obszar

173,0751 km²

Liczba obrębów

3

Liczba leśnictw

12

Obręby
Biłgoraj
Huta
Tarnogród
Leśnictwa
Biszcza
Bojary
Ciosmy
Huta
Luchów
Nadrzecze
Potok
Sól
Rogóźnianka
Ujście
Wola
Zagumnie
Strona internetowa

Nadleśnictwo Biłgoraj – jednostka organizacyjna Lasów Państwowych podległa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie. Siedziba nadleśnictwa znajduje się w Biłgoraju, w powiecie biłgorajskim, w województwie lubelskim.

Nadleśnictwo obejmuje część powiatów biłgorajskiego, janowskiego i zamojskiego w województwie lubelskim oraz niżańskiego w województwie podkarpackim[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Nadleśnictwo Biłgoraj pojawia się w dokumentach już w 1918, tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Formalnie jednak powstało na podstawie rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Dóbr Państwowych z dnia 27 stycznia 1925 poz. 93 o utworzeniu nadleśnictw w lasach państwowych, które ukazało się w Monitorze Polskim nr 24. Znajdowało się wówczas na obszarze Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Powierzchnia nadleśnictwa wynosiła wówczas ok. 8500 mórg. W skład nadleśnictwa wchodziły leśnictwa: Gromada, Rapy Dylańskie, Maziarze, Wola, Kociełki i Krasny Staw[2]. W 1945 roku Nadleśnictwo Biłgoraj obejmowało swoim zasięgiem 9335 ha (w tym 4532 ha pow. leśnej). W latach 1945-1947 włączono do nadleśnictwa lasy bezpańskie i poukraińskie a także majątki właścicieli prywatnych na podstawie tzw. ustaw nacjonalizacyjnych. Były to ziemie pochodzące z okolicznych wsi.

1 stycznia 1973 do nadleśnictwa Biłgoraj przyłączono nadleśnictwa Huta Krzeszowska i Tarnogród (w niemal w całości stanowiące znacjonalizowane lasy byłej Ordynacji Zamojskiej). 31 grudnia 1991 nadleśnictwo Biłgoraj przekazało obręb Tereszpol do nadleśnictwa Zwierzyniec.

Ochrona przyrody[edytuj | edytuj kod]

Na terenie nadleśnictwa znajduje się jeden rezerwat przyrody - Obary.

W ostatnim trzydziestoleciu najpoważniejsze szkody w drzewostanie były spowodowane gradacją brudnicy mniszki (1993 - 1994) oraz nadmiernymi opadami mokrego śniegu w listopadzie 1999.

Drzewostany[edytuj | edytuj kod]

Typy siedliskowe lasów nadleśnictwa (z ich udziałem procentowym):

Gatunki lasotwórcze lasów nadleśnictwa (z ich udziałem procentowym):

Przeciętna zasobność drzewostanów nadleśnictwa wynosi 256 m3/ha, a przeciętny wiek 65 lat.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Mapa interaktywna. Bank Danych o Lasach. [dostęp 2020-02-12]. (pol.).
  2. Historia - Nadleśnictwo Biłgoraj - Lasy Państwowe [online], lublin.lasy.gov.pl [dostęp 2024-04-24] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]