Obóz pracy w Magnuszowiczkach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zwangsarbeitslager Klein Mangersdorf
Ilustracja
Widok ogólny terenów poobozowych
Państwo

 III Rzesza

Miejscowość

Magnuszowiczki

Rodzaj

obóz pracy przymusowej

Przeznaczenie

praca niewolnicza

Pojemność

288 (faktycznie ponad 300)

Data powstania

1940

Data likwidacji

1944

Położenie na mapie gminy Niemodlin
Mapa konturowa gminy Niemodlin, u góry znajduje się punkt z opisem „Zwangsarbeitslager Klein Mangersdorf”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum po lewej na dole znajduje się punkt z opisem „Zwangsarbeitslager Klein Mangersdorf”
Położenie na mapie województwa opolskiego
Mapa konturowa województwa opolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Zwangsarbeitslager Klein Mangersdorf”
Położenie na mapie powiatu opolskiego
Mapa konturowa powiatu opolskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Zwangsarbeitslager Klein Mangersdorf”
Ziemia50°41′44″N 17°37′02″E/50,695500 17,617306

Obóz pracy w Magnuszowiczkach (niem. Zwangsarbeitslager Klein Mangersdorf, wcześniej kolejno: Reichsautobahnlager Klein Mangersdorf, Judenlager Klein Mangersdorf i Judenlager-Arbeitslager Klein Mangersdorf) – były niemiecki nazistowski obóz pracy przymusowej dla ludności polskiej i żydowskiej zlokalizowany we wschodniej części wsi Magnuszowiczki (wówczas: Klein Mangersdorf) w powiecie opolskim[1][2].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Głaz pamiątkowy

Powstanie i działanie[edytuj | edytuj kod]

Obóz powstał zapewne jesienią (może też w marcu) 1940 i był jednym z piętnastu obozów na Opolszczyźnie, gdzie przetrzymywano robotników przymusowych budujących autostradę z Wrocławia do Gliwic i Krakowa (pokrywającą się zasadniczo z obecną autostradą A4, która przebiega kilkaset metrów obok). W pierwszej fazie funkcjonowania obozu przywieziono tu 350 polskich robotników z terenu Zagłębia. Od jesieni 1940 na ich miejsce zwożono Żydów z Będzina, Sosnowca, Czeladzi i Chrzanowa, przy czym obie narodowości krótko przebywały tam łącznie[1][2].

20 października 1940 lager został podporządkowany Organizacji Schmelt. Liczył 288 miejsc, ale najczęściej przetrzymywano w nim około trzystu osób. 30 kwietnia 1942 było tu aż 398 Żydów. Zmuszano ich do pracy na trasie budowanej autostrady (mężczyźni: karczowanie lasów, przemieszczanie ziemi, kobiety: prace gospodarcze w obozie), a formalnie zatrudniało ich przedsiębiorstwo Julius Schallhorn z Berlina. Obóz tworzyło kilka baraków dla więźniów, jeden zawierający łaźnię i jeden przeznaczony dla strażników. Baraki dla więźniów były nieogrzewane, brudne i zawszone. Praca trwała dwanaście godzin na dobę, racje żywnościowe były głodowe, a paczki z zewnątrz często rozkradane przez Niemców. Więźniowie byli wycieńczeni i często chorowali. Nie ustalono dotąd liczby ofiar śmiertelnych obozu, jednak wiadomo, że zwłoki wywożono w nieznane miejsce i grzebano w lesie[1][2]. Strażnicy obozowi byli brutalni, a w lagrze panował terror[3].

Likwidacja[edytuj | edytuj kod]

Wiosną 1942 zapadła decyzja o zaniechaniu budowy autostrady, jednak obóz zamknięto dopiero w czerwcu 1944. Więźniów przeniesiono do Lagru Blechhammer w Blachowni Śląskiej, który był podobozem KL Auschwitz[1][2]. Przez obóz przeszło łącznie 502 Polaków[4].

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

W miejscu obozu znajduje się głaz pamiątkowy ustanowiony w 2000[5], z napisem o treści: Pamięci ofiar hitlerowskiego obozu pracy przymusowej w Magnuszowiczkach w latach 1940-1944 społeczeństwo Ziemi Niemodlińskiej. Oprócz tego na głazie wyryto treść z Apokalipsy św. Jana: I otrze Bóg wszelką łzę z oczu ich / Nie będzie już śmierci ani smutku / Narzekania i cierpienia już nie będzie / Bo minęło co było ongiś[6].

W 2011 dr Henryka Maj opublikowała książkę na temat obozu wraz z listą więźniów (ponad rok przebywał w nim jej ojciec)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]