Parafia św. Anny w Chałupach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia św. Anny
Ilustracja
Kościół św. Anny w Chałupach
Państwo

 Polska

Siedziba

Chałupy

Adres

ul. Kaperska 30,
84-120 Chałupy

Data powołania

26 czerwca 1997

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Archidiecezja

gdańska

Dekanat

Morski

Kościół

Kościół pw. św. Anny w Chałupach

Proboszcz

ks. Adam Pleskot

Wezwanie

św. Anny

Wspomnienie liturgiczne

26 lipca

Położenie na mapie gminy Władysławowo
Mapa konturowa gminy Władysławowo, blisko prawej krawiędzi na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Anny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Anny”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Anny”
Położenie na mapie powiatu puckiego
Mapa konturowa powiatu puckiego, u góry nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia św. Anny”
Ziemia54°45′30,17″N 18°30′38,45″E/54,758381 18,510681
Strona internetowa

Parafia św. Anny w Chałupachparafia rzymskokatolicka położona w Chałupach. Mieści się przy ulicy Kaperskiej. Wchodzi w skład dekanatu Morskiego w archidiecezji gdańskiej.

Decyzją Arcybiskupa Sławoja Leszka GłódziaMetropolity Gdańskiego, z dnia 15 lutego 2017 parafia została mianowania siedzibą dekanatu, a jej proboszcz dziekanem.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W maju 1990 roku dzięki staraniom ówczesnego proboszcza ks. Gerarda Markowskiego z Kuźnicy i zgodzie Kurii Biskupiej chełmińskiej przejęto w wieczyste użytkowanie od Skarbu Państwa grunt pod budowę kościoła. 29 grudnia 1991 roku biskup Marian Przykucki poświęcił kamień węgielny pod budowę kościoła filialnego. Mieszkańcy utworzyli Komitet Budowlany, na którego czele stanął Wincenty Konkel. 3 lipca 1994 roku została odprawiona pierwsza msza święta w kościele, celebrowana przez Metropolitę Warmińskiego, Ks. Abp Edmunda Piszcza. Pierwszym proboszczem został ks. Marian Świątek[1]. Parafia została erygowana 26 czerwca 1997 roku dekretem Metropolity Gdańskiego Abp Tadeusza Gocłowskiego z parafii św. Antoniego w Kuźnicy. 22 czerwca 1998 roku rozpoczęto budowę domu parafialnego. Obecnym proboszczem jest ks. mgr Adam Pleskot[2].

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Bryła kościoła ma przypominać tradycyjną rybacką chatę, niską, z wysokim trójkątnym dachem. Nad drzwiami wejściowymi umieszczono witraż, utrzymany w kolorystyce zielono-beżowej, z napisem "Jestem, który jestem" oraz hebrajskimi literami JHWH. Na witrażu umieszczono również kaszubski ornament kwiatowy. Autorem projektu kościoła oraz witraży jest ks. Roman Rychert. Wnętrze kościoła utrzymane jest w jasnej tonacji, z białymi ścianami, drewnianym sufitem i marmurową posadzką. W załamaniach dachu umieszczono witraże, nawiązujące swoją kolorystyką i wzornictwem do haftu kaszubskiego oraz do rzemiosła rybackiego (sieci rybackie). W bocznych ścianach kościoła znajdują się witraże: "Ukrzyżowanie" oraz "Duch Święty". Na witrażu "Ukrzyżowanie" umieszczono również sylwetki kościołów w Kuźnicy i Chałupach, połączonych tęczą. Ołtarz główny wyłożono bursztynem. Nad ołtarzem, w części głównej prezbiterium umieszczono figurę Jezusa na krzyżu. Po prawej stronie ołtarza znajduje się obraz św. Anny z Maryją[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Parafia rzymskokatolicka pw. Św. Anny. [dostęp 2009-06-29]. (pol.).
  2. Strona parafii. [dostęp 2011-06-06].
  3. Anna Szopny: Kościół św. Anny w Chałupach. Sacrum w architekturze (Pomerania), luty 2004. [dostęp 2009-06-29]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Informacje o parafii na stronie archidiecezji gdańskiej