Parafia Matki Bożej Królowej Polski w Koronie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Matki Bożej Królowej Polski
St. Mary's Parish
Ilustracja
Kościół Matki Bożej Królowa Polski w Koronie, FL
Państwo

 Stany Zjednoczone

Siedziba

Bunnell, Floryda 32110

Adres

89 St. Mary's Place

Data powołania

1914

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

St. Augustine

Kościół

St. Mary

Nadzór

Zakon karmelitów

Proboszcz

ks. Slawomir Podsiedlik OCD

Wezwanie

Matki Bożej Królowej Polski

Wspomnienie liturgiczne

3 maja

Położenie na mapie Florydy
Mapa konturowa Florydy, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Królowej Polski”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Matki Bożej Królowej Polski”
Ziemia29°24′21,0″N 81°11′38,4″W/29,405833 -81,194000
Strona internetowa

Parafia Matki Bożej Królowej Polski (ang. St. Mary's Parish) – parafia rzymskokatolicka położona w Bunnel na Florydzie.

Jest ona wieloetniczną parafią w diecezji St. Augustine z mszą św. w j. polskim dla polskich imigrantów.

Parafia erygowana w 1914 została poświęcona Matce Bożej Królowej Polski.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1914 roku, w okolice Korony przybyło pierwszych 35 rodzin. Ich pierwszym zadaniem było nabycie ziemi do budowę domów i domu dla ich kapłana, ojca Andrzeja Bączyka. Ponieważ w tej okolicy nie było kościoła katolickiego, utworzono komisję i zebrano 1000 dolarów na budowę kościoła. W krótkim czasie została odprawiona pierwsza msza św. Kościół jest pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, ku czci patronki Polski. Kościół ten pełnił swoje zadanie do 1964 roku.

W latach, od 1933 do 1954, parafia była administrowana przez Ojców Redemptorystów z New Smyrna Beach. Proboszczem został ks. Hoffman CSsR. Aby pomóc swojemu kościołowi, rozpoczął budowę Sanktuarium św. Krzysztofa, które mieści się obok kościoła. To był jego dar dla Korony i dla wszystkich kierowców, którzy mogli zatrzymać się w sanktuarium i pomodlić do patrona podróżnych. W tym czasie Route 1, która przechodziła obok kościoła, była głównym autostradą dla kierowców podróżujących, północ-południe, przez Florydzie.

W 1974 roku nazwa parafii została zmieniona na Kościół katolicki Najświętszej Marii Panny, aby zaznaczyć zmianę charakteru kościoła, głównie z parafii etnicznej, polskiej, do wieloetnicznej.

W 1979 roku, Ojciec Bayer[1], polski ksiądz, który niedawno przeszedł na emeryturę, przeniósł się do Korony i zaczął podtrzymywać polską tradycję, odprawiając mszę św. w j. polskim. Był on aktywny aż do śmierci w 2002 roku.

W 1990 roku ojciec Jan P. O’Flaherty został proboszczem katedry Santa Maria del Mar i parafii Matki Bożej Królowej Polski. W 1994 roku rozpoczął budowę nowego kościoła Najświętszej Marii Panny. Kościół ten może pomieścić 300 wiernych, w porównaniu ze starym kościołem który mógł pomieścić tylko 65 wiernych. Oryginalny kościół Matki Bożej Królowej Polski stoi w pobliżu, prawie niezmieniony i jest używany sporadycznie na wesela, chrzciny i pogrzeby.

W 2003 roku, ks O’Flaherty przeszedł na emeryturę a proboszczem został ks. Sławomir Podsiedlik OCD, z pobliskiego klasztoru karmelitów[2]. Klasztor ten posiada jedną z najpiękniejszych na świecie zewnętrznych dróg krzyżowych.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ojciec Bayer był bohaterem polskiego podziemia w czasie II wojny światowej. Został aresztowany i kilku członków jego rodziny zostało zabitych za pomoc Żydom. Po wojnie pracował jako kapłan nauczyciel, z ks. Karolem Wojtyłą, przyszłym papieżem Janem Pawłem II.
  2. Klasztor karmelitów w Koronie

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Official Catholic Directory in USA. (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]