Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Homlu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Homlu
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Białoruś

Siedziba

Homel

Adres

Гомель, вул. Савецкая, 118

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

pińska

Dekanat

homelski

kościół

Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Homlu

Wezwanie

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie Homla
Mapa konturowa Homla, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Homlu”
Położenie na mapie Białorusi
Mapa konturowa Białorusi, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Homlu”
Położenie na mapie obwodu homelskiego
Mapa konturowa obwodu homelskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Homlu”
Ziemia52°26′49,2″N 30°59′52,4″E/52,447000 30,997889

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Homlu – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w Homlu, w diecezji pińskiej, w dekanacie homelskim, na Białorusi.

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Homlu[edytuj | edytuj kod]

W XVIII w. kanclerz wielki litewski i starosta homelski Michał Fryderyk Czartoryski ufundował lub odnowił tutejszy kościół katolicki pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Nowy kościół wybudowano w 1822. W 1882 była to jedyna parafia katolicka w powiecie homelskim. Oprócz kościoła parafialnego istniało również 9 kaplic rozsianych po całym powiecie[1].

W 1938 władze sowieckie zdecydowały o zamknięciu kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, a czterech posługujących w parafii księży zostało rozstrzelanych. W 1940 komuniści zburzyli świątynię. Obecnie trwają starania o jej odbudowę w innym miejscu niż stała pierwotnie[2]. W późniejszych latach do Homla przyjeżdżali księża z Litewskiej SRR, by potajemnie sprawować sakramenty.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W 1989 do Homla przybył ks. Sławomir Laskowski z archidiecezji lubelskiej - pierwszy kapłan katolicki od 1938, który zamieszkał w parafii. Doprowadził on do odrodzenia się parafii. W 1990 władze miejskie przekazały katolikom budynek pracowni malarskiej, w którym dawniej mieściła się prawosławna kaplica cmentarna. Po remoncie stał on się nowym kościołem parafialnym. Konsekrował go w 2000 arcybiskup mińsko-mohylewski i administrator apostolski diecezji pińskiej kard. Kazimierz Świątek. Ks. Laskowski służył w Homlu do 2017, gdy władze białoruskie nie przedłużyły mu pozwolenia na pracę duszpasterską[3][4].

Na terenie parafii pracują siostry benedyktynki samarytanki, które od 2011 r. prowadzą tu Wioskę Dziecięcą dla dzieci niepełnosprawnych, a od 2021 r. Centrum Edukacyjno-Terapetyczne dla dzieci z terenu miasta[5].

Biskup Kazimierz Wielikosielec podczas odprawiania Mszy Świętej w kościele parafialnym

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Homel, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. III: Haag – Kępy, Warszawa 1882, s. 117.
  2. Polskie Radio W Homlu odbudują kościół zniszczony przez bolszewików
  3. Instytut Gość Media, Ks. Sławomir Laskowski oficjalnie proboszczem parafii MB Królowej... [online], Instytut Gość Media, 16 sierpnia 2017 [dostęp 2023-08-17].
  4. Belsat Proboszcz z Polski musi opuścić Białoruś po prawie 30 latach
  5. 25 lat posługi na Białorusi – Samarytanki OSB [online], 10 czerwca 2023 [dostęp 2023-08-17] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]