Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Ilustracja
Państwo

 Polska

Siedziba

Rajbrot

Adres

Rajbrot 43

Data powołania

1260

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

tarnowska

Dekanat

Lipnica Murowana

Kościół

Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Proboszcz

ks. Leszek Babraj

Wezwanie

Narodzenie Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

8 września

Położenie na mapie gminy Lipnica Murowana
Mapa konturowa gminy Lipnica Murowana, na dole po lewej znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny”
Położenie na mapie powiatu bocheńskiego
Mapa konturowa powiatu bocheńskiego, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny”
Ziemia49°49′32,4″N 20°29′08,5″E/49,825667 20,485694
Strona internetowa

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Rajbrocie – parafia rzymskokatolicka położona w powiecie bocheńskim, województwie małopolskim, Polska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia prawdopodobnie powstała w 1260, fundacji Bolesława Wstydliwego, Ukończył ją Władysław I Łokietek w 1318 roku. Szkoła przy parafialna istniała od 1596 roku. Poniżej zabytkowego, drewnianego został zbudowany nowy, murowany kościół św. Jana Pawła II. Poświęcił go w 2011 roku biskup Wiktor Skworc[1], a w 2015 roku konsekrował biskup Andrzej Jeż[2].

Kościół[edytuj | edytuj kod]

Wybudowany w 1511 roku jak podaje M. Kornecki, jest jednonawowy, konstrukcji zrębowej, pokryty gontem, oszalowany. Dzwonnica z przełomu XVIII w. i XIX wieku, również drewniana znajduje się w sąsiedztwie kościoła. Nawa i prezbiterium nakryte stromym dachem, z sygnaturką z XVII w. Wnętrze kościoła zdobi polichromia z końca XIX w. choć można spotkać również ślady wcześniejszych malowideł z XVII w.

Wewnątrz na uwagę zasługują:

Ołtarz główny Kościoła zdobi barokowy obraz Marii z Dzieciątkiem i młodocianym Janem Chrzcicielem z 1678 r. nieznanego monogramisty T.B., w typie włoskim.

Media[edytuj | edytuj kod]

10 stycznia 2010, w dzień Chrztu Pańskiego, miała miejsce transmisja mszy św. na kanale Religia.tv.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. W Rajbrocie będą mieć kościół bł. Jana Pawła II [online], Bochnia Nasze Miasto, 5 sierpnia 2011 [dostęp 2020-02-18] (pol.).
  2. Rajbrot – Kościół św. Jana Pawła II . Atrakcje turystyczne Rajbrot. Ciekawe miejsca Rajbrot [online], www.polskaniezwykla.pl [dostęp 2020-02-18].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]