Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Osieku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Ilustracja
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Siedziba

Osiek

Adres

87-340 Osiek Rypiński

Data powołania

XIV wiek

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Diecezja

płocka

Dekanat

rypiński

Kościół

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Proboszcz

ks. Stanisław Roman Bednarski

Wezwanie

Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

15 sierpnia

Położenie na mapie gminy Osiek
Mapa konturowa gminy Osiek, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu brodnickiego
Mapa konturowa powiatu brodnickiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°10′07,2″N 19°23′13,8″E/53,168667 19,387167
Strona internetowa

Parafia pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Osiekuparafia należąca do dekanatu rypińskiego, diecezji płockiej, metropolii warszawskiej. Erygowana w XIV wieku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Parafia powstała w pierwszej połowie XIV w. Pierwsza wzmianka o istnieniu kościoła parafialnego pochodzi z 1407 r. i zachowana jest we fragmencie spisu poborowego dla powiatu rypińskiego. Obecną świątynię w stylu gotyckim zbudowano zapewne na przełomie XIV/XV w. W 1618 r. umieszczono w świątyni obraz Świętej Rodziny, który wkrótce został uznany za cudowny. Potwierdził to dekretem z dnia 11 listopada 1691 r. biskup płocki Stanisław Dąbski. W 1796 r. do kościoła dobudowano prezbiterium. Z inicjatywy Kajetana Sierakowskiego, senatora Królestwa Polskiego, kościół został gruntownie odnowiony w pierwszej połowie XIX w. Wówczas dobudowano zakrystię i chór muzyczny. Dalsze prace restauracyjne kontynuowano w 1893 r.

Po II wojnie światowej w latach 1951-1955 przeprowadzono generalny remont wnętrza świątyni i położono polichromię, którą wykonał B. Marschall. Dnia 25 czerwca 1995 r. cudowny obraz znajdujący się w kościele parafialnym został koronowany. Z zabytków sztuki sakralnej na uwagę zasługują: obraz św. Rodziny z XVII w., ołtarz barokowy z 1693 r., zabytkowa barokowa ambona z XVII w., monstrancja z XVII w., kielich barokowy z XVII w. oraz pacyfikał z końca XVII w.

Miejsca święte[edytuj | edytuj kod]

Kościół parafialny[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]