Passerowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Passerowanie poru w oleju

Passerowanie (fr. passer) – pomocniczy sposób obróbki cieplnej produktu (obok blanszowania i opalania)[1], którego końcowym efektem jest delikatne podgotowanie produktu w tłuszczu (oleju)[2] lub bez niego i wydobycie z niego substancji aromatycznych i barwiących[3].

Podczas passerowania olej nie powinien palić i zwęglać zewnętrznej powierzchni produktu, dlatego używa się go więcej niż przy standardowym smażeniu[2]: 15–20% masy passerowanego produktu. Temperatura nagrzewania tłuszczu powinna być nie wyższa niż 120°С – tj. taka, by część substancji eterycznych i barwiących smażonego produktu wchłaniała się przez tłuszcz, nadając mu zapach i kolor, które poprawiają smak potraw[3]. Jednocześnie, aby passerowanie było równomierne, produkt powinien być drobno skrojony. Najbardziej wymierny efekt passerowania powstaje, gdy proces się przeprowadza nie na patelni, ale w rondlu[2].

Passerowanie nadaje produktom złocisty kolor i delikatną konsystencję, nie doprowadzając do powstania chrupiącej skórki na powierzchni. Smaży się bez pokrywki, od czasu do czasu mieszając, a produkty powinny być zanurzone w oleju co najmniej do połowy. Zwykła warstwa oleju do smażenia ma od 50 do (częściej) 100 mm w rondlu. Najczęściej passeruje się mięso mielone i warzywa, takie jak cebula i marchew[2], także białe rośliny okopowe, koncentrat pomidorowy, mąkę[3] bądź nadzienia do pierogów[2]. Passerowanie mąki powoduje zniszczenie w jej strukturze skrobi i białka wtedy nie pęcznieją, dlatego sosy i zupy z dodaniem tak przygotowanej mąki w efekcie nie są klejące[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Н.И. Ковалев, М.Н. Куткина, В.А. Кравцова, Технология приготовления пищи, s. 37.
  2. a b c d e Пассерование, w: Большая энциклопедия кулинарного искусства Похлёбкина.
  3. a b c d Н.И. Ковалев, М.Н. Куткина, В.А. Кравцова, Технология приготовления пищи, s. 43.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Ковалев Н.И., Куткина М.Н., Кравцова В.А., Технология приготовления пищи. Учебник для студентов средних специальных учебных заведений, обучающихся по специальностям 2711 „Технология продуктов общественного питания” и 2311 „Организация обслуживания на предприятиях общественного питания”, Москва 2003.
  • Пассерование, w: Большая энциклопедия кулинарного искусства Похлёбкина, rus-pohlebkin-enc.slovaronline.com.