Pierre Brunehaut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pierre Brunehaut

Pierre Brunehautneolityczny megalit znajdujący się w belgijskiej gminie Brunehaut, przy drodze prowadzącej do wsi Hollain. Jest to największy menhir w Walonii[1][2].

Jest to blok piaskowca o trapezowatym kształcie. Menhir ma 4,25 m wysokości od strony północnej, 3,50 m od strony południowej, grubość do 0,60 m i waży około 25 ton[1]. Wokół niego rosną cztery topole włoskie[1]. Jak pokazują stare ryciny, głaz był dawniej mocno przechylony, ustawiono go w pionie na polecenie miejscowych władz w 1819 roku[2]. W trakcie przeprowadzonych w okolicy prac archeologicznych na południe od megalitu odkryto neolityczne narzędzia wykonane z krzemienia[1][2].

Z menhirem związane są dwie legendy. Według pierwszej z nich był to głaz, który pewna niewiasta pragnęła położyć pod fundamenty katedry w Tournai. Gdy w drodze usłyszała, że budowa świątyni już ruszyła, porzuciła kamień i została natychmiast wzięta do nieba[3]. Zgodnie z treścią drugiego podania menhir stoi w miejscu, gdzie zatrzymały się konie wlokące ciało skazanej na śmierć królowej Brunhildy[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Grobowce megalityczne w Europie Środkowo-Zachodniej i Północnej. archeofil.pl. [dostęp 2016-06-10]. (pol.).
  2. a b c La pierre Brunehaut. megalithe.be. [dostęp 2016-06-10]. (fr.).
  3. a b La pierre Brunehault. brunehautnet.fr.gd. [dostęp 2016-06-10]. (fr.).