Pol-Int

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Pol-Int
Ilustracja
Państwo

 Polska

Adres

Collegium Polonicum
ul. T. Kościuszki 1
69-100 Słubice

Data założenia

2014

Dyrektor

Dagmara Jajeśniak-Quast

brak współrzędnych
Strona internetowa

Pol-Int – naukowa platforma internetowa umożliwiająca wymianę wiedzy oraz komunikację badaczom zajmującym się w sposób interdyscyplinarny zagadnieniami dotyczącymi Polski w szerokim rozumieniu – historią Polski, językiem polskim, kulturą, literaturą i sztuką oraz osiągnięciami polskich naukowców i twórców kultury[1]. Platforma działa na płaszczyźnie międzynarodowej oraz pozwala na udostępnianie informacji z różnych dyscyplin naukowych. Pol-Int został stworzony przez Centrum Interdyscyplinarnych Studiów o Polsce (ZIP) na Uniwersytecie Europejskim Viadrina oraz Collegium Polonicum w Słubicach. ZIP powstał w czerwcu 2011 r. i od początku kierowany jest przez prof. Dagmarę Jajeśniak-Quast, która jest również dyrektorem i wydawcą platformy. Platforma współfinansowana jest przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polsko-Niemiecką Fundację na rzecz Nauki oraz Uniwersytet Europejski Viadrina.

Profil[edytuj | edytuj kod]

Informacje

Platforma oferuje informacje naukowe z obszaru studiów o Polsce w języku polskim, angielskim oraz niemieckim: najnowsze publikacje, czasopisma i artykuły naukowe, recenzje, oferty pracy oraz stypendia, zapowiedzi konferencji oraz sprawozdania, a także call for papers. Pol-Int umożliwia prezentację własnych projektów, wymianę wiedzy oraz wyszukiwanie partnerów do badań[2]. Forma blogu naukowego o nazwie „Salon” oferuje przestrzeń do dyskusji na aktualne tematy dotyczące Polski. Od kwietnia do listopada 2016 r. tematem przewodnim „Salonu” były „Interdyscyplinarne wymiary energii i środowiska w Europie Środkowej”.

Komunikacja

Pol-Int publikuje recenzje naukowe w trzech językach redagowane pod kierownictwem doświadczonych redaktorów, a także oferuje możliwość komentowania i prowadzenia dyskusji na najnowsze tematy z obszaru studiów o Polsce[3]. Poprzez indywidualne profile naukowe oraz wspólne tematy badawcze naukowcy z różnych dyscyplin spotykają się w wirtualnym świecie, aby zaprezentować swoje projekty badawcze szerszej publiczności i udostępnić je za pośrednictwem newslettera.

Społeczność

Funkcjonowanie platformy Pol-Int możliwe jest dzięki międzynarodowej społeczności, która na bieżąco publikuje i wymienia się informacjami na temat aktualnych badań. Po zalogowaniu się na stronie Pol-Int użytkownicy mogą samodzielnie dodawać informacje naukowe, sprawozdania z konferencji oraz recenzje. W ramach „Salonu” odbywają się spotkania oraz dyskusje z udziałem międzynarodowych ekspertów, które dodatkowo wspierają dialog w wymiarze cyfrowym. Spotkania te przyczyniają się do integracji analogowego i cyfrowego świata nauki.

Redakcja[edytuj | edytuj kod]

Redakcja platformy osadzona we Frankfurcie nad Odrą publikuje wielojęzyczne recenzje dzięki współpracy z ok. 100 redaktorami i recenzentami wykonującymi swoją pracę nieodpłatnie. Zespół recenzuje rocznie ponad 150 nowych publikacji oraz artykułów naukowych. Redaktorzy koordynują przebieg pracy aż do opublikowania tekstu. Studia-o-Polsce.Interdyscyplinarnie utrzymuje poziom drukowanych czasopism naukowych. Organizowane corocznie warsztaty dla redaktorów oraz recenzentów służą optymalizacji przebiegu pracy oraz rozwojowi platformy internetowej.

Partnerzy[edytuj | edytuj kod]

Platforma Studia o Polsce.Interdyscyplinarnie współfinansowana jest głównie ze środków Polsko-Niemieckiej Fundacji na rzecz Nauki, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Partnerami Pol-Int są liczne instytucje z Polski, Niemiec, USA oraz Wielkiej Brytanii:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Portal Historyczny: Interaktywna platforma internetowa Pol-Int [online], www.polishhistory.pl [dostęp 2017-08-24] [zarchiwizowane z adresu 2017-08-24].
  2. Deutsche Welle, Badacze Polski wreszcie widoczni | Polska i Niemcy | DW | 12.08.2014 [online], DW.COM [dostęp 2017-08-24] (pol.).
  3. Urszula Kieżun, Katarzyna Jeż: Platforma internetowa ‘Studia-o-Polsce.Interdyscyplinarnie (Pol-Int) ‘. Poznań: Przegląd Zachodni 1 (350), 2014, s. 287–288.
  4. Wydział Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ [online], www.wsmip.uni.lodz.pl [dostęp 2017-08-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]