Przejdź do zawartości

Rozdzielskie kapliczki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Rozdzielskie kapliczki – niewielkie budowle sakralne znajdujące się we wsi Rozdziele w województwie małopolskim, w powiecie bocheńskim, w gminie Żegocina. Są one wyrazem pobożności miejscowej ludności.

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11

1. Kapliczka Chrystusa Ukrzyżowanego obok remizy OSP[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka na dębie obok remizy OSP Rozdziele. Drewniana, szafkowa, przeszklona od przodu i zwieńczona krzyżem. Wewnątrz drewniana, ludowa, polichromowana rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego. Została ufundowana przez Jana Kmiecika w 1920 roku. Istnieje podanie, że pod kapliczką i dębem rozsypywano wióry powstałe przy wyrobie trumny, aby powiadomić przechodniów o śmierci któregoś z mieszkańców wsi i prosić o modlitwę za niego.

2. Krzyż choleryczny na Błaskówce[edytuj | edytuj kod]

Drewniany krzyż znajdujący się na rozstaju dróg w przysiółku Błaskówka. Został ufundowany w 1873 roku przez Jakuba Gołębia jako wotum za zachowanie od epidemii cholery, która panoszyła się w tych okolicach. Jednocześnie w tym miejscu znajduje się mogiła zmarłych w czasie epidemii. Na krzyżu znajduje się metalowa rzeźba Ukrzyżowanego Chrystusa. W zwieńczeniu mniejszy krzyż z kogutem.

3. Kapliczka Matki Bożej Niepokalanej[edytuj | edytuj kod]

Kamienna kapliczka Matki Bożej Niepokalanie Poczętej na skrzyżowaniu dróg obok rozdzielskiej szkoły. Wzniesiona z fundacji Franciszka Sutora w 1934 roku. W dolnej, tylnej części postumentu wyryta inskrypcja: „Fundator Franciszek Sutor Gospodarz z reszty dworu”. Fundator wystawił figurę w stulecie dworu w Rozdzielu. Na przedniej części postumentu napis: „Witaj Święta i Poczęta Niepokalanie”. Figura Matki Bożej otoczona jest blaszanym zadaszeniem zwieńczonym krzyżem. Odrestaurowana w 2017 roku.

4. Kapliczka św. Mikołaja na Dziołku[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka szafkowa św. Mikołaja zawieszona na jodle w przysiółku Dziołek. Drewniana, rzeźbiona i przeszklona od przodu kapliczka została ufundowana na początku XX wieku przez ojca księdza Mikołaja Piechury, późniejszego proboszcza w Trzcianie jako wotum za dar kapłaństwa syna. Wewnątrz kapliczki drewniana, ludowa rzeźba św. Mikołaja biskupa oraz drewniany krucyfiks.

5. Kapliczka Matki Bożej Różańcowej na Górach[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka szafkowa w przysiółku Góry, przy niebieskim szlaku turystycznym. W drewnianej, rzeźbionej, przeszklonej od przodu i zwieńczonej krzyżem kapliczce znajduje się gipsowa figura Matki Bożej Różańcowej oraz zabytkowa pasyjka z Chrystusem przeniesiona z poprzedniej kapliczki. Dawniej bowiem kapliczka wisiała na jodle, którą przewróciła wichura w czasach pradziadków obecnych opiekunów. Wówczas przeniesiono ją na słup. Obecnie odnowiona.

6. Kapliczka Chrystusa Ukrzyżowanego na Rosochatce[edytuj | edytuj kod]

Kapliczka szafkowa Chrystusa Ukrzyżowanego w przysiółku Rosochatka, na granicy Rozdziela, Rajbrotu i Kamionki Małej. Drewniana, rzeźbiona, szafkowa, przeszklona od przodu i zwieńczona krzyżem. Wewnątrz biała rzeźba Jezusa na krzyżu.

7. Murowana kapliczka w przysiółku Kmieciówka[edytuj | edytuj kod]

Murowana i przykryta czterospadowym daszkiem zwieńczonym krzyżem kapliczka na Kmieciówce. Znajduje się przy drodze, jest otoczona metalowym ogrodzeniem i ma dwie kondygnacje: w górnej, oszklonej z wszystkich stron kondygnacji jest figurka Serca Pana Jezusa, a na drzwiczkach napis „Najświętsze Serce Jezusa Króluj nam!”, w dolnej kondygnacji jest wnęka z figurką Matki Bożej Niepokalanej oraz napis: „Królowo Polski Módl się za nami!”.

8. Figurka „św. Floriana”[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się przy głównej drodze prowadzącej przez wieś, przed remizą OSP Rozdziele. Zamontowano ją w 2018 roku z okazji jubileuszu 60-lecia jednostki straży pożarnej w Rozdzielu. Na murowanym kamiennym postumencie stoi polichromowana figura św. Floriana będącego patronem strażaków. Na cokole jest tablica z napisem „Bogu na chwałę, ludziom na pożytek. W 100 rocznicę odzyskania niepodległości oraz w 60 rocznicę powstania OSP w Rozdzielu”.

9. Kapliczka w przysiółku Za Grabiem[edytuj | edytuj kod]

Jest to wykonana przez Stanisława Parucha szafkowa kapliczka zawieszona na drzewie. Jest wykonana z drewna, rzeźbiona i zwieńczona krzyżem. W trójkątnym szczycie jest Oko Opatrzności, a wewnątrz polichromowana figurka przedstawiająca III stację drogi krzyżowej – Upadek Chrystusa pod krzyżem.

10. Kapliczka na Wyrębie[edytuj | edytuj kod]

Znajduje się obok drogi na tzw. „Wyrębie”. Jest to szafkowa kapliczka na drewnianym słupku. Została wykonana na początku XXI wieku przez Stanisława Parucha. Wewnątrz kapliczki jest drewniana rzeźba Chrystusa Frasobliwego.

11. Kaplica Matki Bożej z Lurdes przy kościele w Rozdzielu[edytuj | edytuj kod]

Przy Kościele św. Jakuba w Rozdzielu znajduje się murowana i zamknięta kratą kaplica z figurą Matki Bożej z Lourdes. Ma postać skalnej groty od wewnątrz obmurowanej kamieniem, z zewnątrz przykrytej nasypem ziemnym, na którym obsadzono rośliny ozdobne.

12. Kapliczka Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus „Za Grabiem”[edytuj | edytuj kod]

Murowana kapliczka domkowa na posesji Stanisława Parucha. Pierwotnie oszklona szafka na kamiennym słupie wybudowana w 1986 roku przez Stanisława Parucha. Wewnątrz szafki figura Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus przywieziona z Wieliczki oraz drewniany krzyż przeniesiony z pobliskiego drzewa. W 2012 roku opiekun kapliczki rozbudował ją budując ściany z kamienia i przykrywając ją dwuspadowym dachem, tak, że dawna figura znalazła się we wnętrzu nowej. Wewnątrz obrazy Serca Jezusa, Serca Maryi, Jezusa Miłosiernego, a także na postumencie drewniana płaskorzeźba papieża Jana Pawła II.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]