Sławomir Wycech

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sławomir Wycech
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

20 września 1939
Warszawa

profesor nauk fizycznych
Specjalność: fizyka jądrowa i cząstek elementarnych
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki i Fizyki

Doktorat

1966 – fizyka teoretyczna
Uniwersytet Warszawski Wydział Matematyki i Fizyki

Habilitacja

1974 – fizyka teoretyczna
Instytut Badań Jądrowych

Profesura

1989

profesor
Instytut

Narodowe Centrum Badań Jądrowych

Stanowisko

Kierownik Zakładu Teoretycznego IBJ, NCBJ

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Sławomir Wojciech Wycech (ur. 20 września 1939 w Warszawie) – polski naukowiec, fizyk teoretyk, doktor habilitowany nauk fizycznych, specjalista w zakresie fizyki jądrowej, szczególnie pro­ble­mów z pogra­ni­cza fizyki atomu, fizyki jądra i fizyki czą­stek ele­men­tar­nych[1].

Stopnie naukowe[edytuj | edytuj kod]

Zainteresowania naukowe i prace badawcze[2][edytuj | edytuj kod]

Zajmuje się problemami z pogranicza fizyki atomu, fizyki jądra i fizyki cząstek elementarnych, zwłaszcza atomami, w których w dodatku do elektronów na orbicie atomowej znajduje się jakaś "złapana" cząstka elementarna. Bada czasy życia i poziomy energetyczne takich egzotycznych atomów: mezonowych, hiperonowych i anty-protonowych (p-bar), aby poznać naturę oddziaływań jądrowych tych cząstek i badać pewne cechy struktury jąder atomowych oraz reakcje materii jądrowej na obce ciała. Szczególnym tematem jest tu zachowanie się stanów pobudzonych cząstek elementarnych umieszczonych w materii jądrowej.

Zawsze był teoretykiem bliskim badaniom eksperymentalnym. W dziedzinie atomów K-mezonowych brał udział w pracach Europejskiej Współpracy K[3] i kontynuował badania w Oxfordzie, Karlsruhe, CERN-ie, Seattle. Od września 1980 do czerwca 1981 był profesorem w instytucie NORDITA[4] w Helsinkach, gdzie potem przez 30 lat wygłaszał coroczne wykłady. Obecnie pracuje z grupą eksperymentalną z INCN/Frascati(inne języki). Wyjaśnił mechanizm przyciągana mezonu K przez jądra atomowe jako proces kolejnego pobudzania protonów do pewnego stanu rezonansowego hiperonu. Uczestniczył w monachijsko-warszawskim projekcie, którego celem było znalezienie halo neutronowego[5] na powierzchni jąder atomowych poprzez badanie rozpadów atomów p-bar. Prace te są kontynuowane w zbliżonym eksperymencie PUMA[6] w CERN, gdzie są planowane pomiary halo neutronowego w jądrach radioaktywnych.

Dorobek prof Wycecha został ostatnio szeroko omówiony i doceniony na specjalnej sesji w Europejskim Centrum Badań Teoretycznych Fizyki Jądra Atomowego, ECT* Trento[2][7]

170 publi­ka­cji[8] i ponad 4000 cyto­wań.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]