Przejdź do zawartości

Sanos S14

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sanos S14
Dane ogólne
Producent

Sanos
FAP
Famos

Lata produkcji

1977 - 1985

Miejsce produkcji

Skopje

Dane techniczne
Typy nadwozia

samonośne

Liczba drzwi

3 lub 2

Silniki

6 – cylindrowy diesel FAMOS 2F212A, umieszczony z tyłu.

Moc silników

190 KM

Skrzynia biegów

licencyjna ZF 6MS-80

Liczba przełożeń

6 + R

Długość

12000 mm

Szerokość

2498 mm

Wysokość

3080, 3090 mm

Masa własna

9250 (miejski), 10800 kg (turystyczny)

Masa całkowita

15200, 16100 kg

Rozstaw osi

6050 mm

Prędkość maksymalna

93 km/h

Wnętrze
Liczba miejsc siedzących

miejska 32; turystyczna lux 49; liniowa dalekobieżna 51-53

Informacje dodatkowe
ABS

Nie

ASR

Nie

EBS

Nie

ESP

Nie

Sanos S14 – autobus jugosłowiański produkowany przez kilka ośrodków: Fabrika Automobila Priboj (FAP) (produkcja tylnych mostów, układu przeniesienia napędu i układu hamulcowego), fabryka Famos w Sarajewie (silniki i skrzynie biegów), fabryka w Skopje (nadwozia i montaż).

Historia[edytuj | edytuj kod]

W latach siedemdziesiątych Polska importowała z Jugosławii Sanosy S14, które cieszyły się na polskich szosach dużym uznaniem zarówno wśród kierowców, jak i pasażerów. Sprowadzała je firma POL-MOT, w sumie na polskich drogach pojawiło się 1500 sztuk tego modelu autobusudo roku 1980. Głównym krajowym odbiorcą był PKS. W Polsce jeździły różne wersje sanosów: miejska (z trzema parami automatyczne otwieranych drzwi, a także z dwiema parami; w obu wypadkach ograniczona liczba miejsc siedzących) i międzymiastowa, wykorzystywana także na trasach dalekobieżnych (zwykłe drzwi). Nowoczesna sylwetka – np. stylistyka układu: atrapy grilla, oprawy przednich reflektorów wzorowane na masce autobusu turystycznego Fiat 309 Menarini; komfort jazdy i niezawodność konstrukcji sprawiły, że niektóre modele Sanosów S14 można było jeszcze spotkać na trasach pod koniec lat 90. XX wieku.

Sanosy S14 (napędzane silnikami umieszczonymi z tyłu pojazdu) z powodzeniem konkurowały na trasach podgórskich (linie PKS obsługujące m.in. trasy do Zakopanego, Krynicy) pod względem komfortu podróżowania z popularnymi wtedy „ogórkami” Jelcz 043, czy wielkością pojazdu (liczbą miejsc) z pierwszymi Autosanami H9, których mankamentem była niewystarczająca – jak na wielkość i ciężar autobusu – moc i lokalizacja silnika, przez co musiały one znacznie zwalniać podczas podjazdu na wzniesienia (zresztą Sanosy także miały w stosunku do swojej dużej masy niezbyt dużą moc, przez co pod górę podjeżdżały powoli, na niskich biegach, chociaż na płaskim terenie mogły poruszać się z dużymi szybkościami).