Szklany Dom w Podkowie Leśnej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Szklany Dom
Państwo

 Polska

Miejscowość

Podkowa Leśna

Adres

ul. Sosnowa 9

Typ budynku

dom letni

Styl architektoniczny

Modernizm
styl międzynarodowy

Architekt

Maksymilian Goldberg

Inwestor

Irena Krzywicka

Rozpoczęcie budowy

1928

Ukończenie budowy

1932

Zniszczono

1945

Pierwszy właściciel

Irena Krzywicka

Kolejni właściciele

Edward Wodziński

Obecny właściciel

Bożena i Kazimierz Głowaccy

Położenie na mapie Podkowy Leśnej
Mapa konturowa Podkowy Leśnej, u góry znajduje się punkt z opisem „Szklany Dom”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Szklany Dom”
Położenie na mapie województwa mazowieckiego
Mapa konturowa województwa mazowieckiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Szklany Dom”
Położenie na mapie powiatu grodziskiego
Mapa konturowa powiatu grodziskiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Szklany Dom”
Ziemia52°07′22,1″N 20°44′33,0″E/52,122806 20,742500

Szklany Dom lub Szklana Willa – awangardowy dom w Podkowie Leśnej przy ulicy Sosnowej 9.

Pisarka i feministka Irena Krzywicka zakupiła działkę w Podkowie Leśnej prawdopodobnie w 1928 r. Budowa Szklanej Willi (nazwa notarialna budynku nazywanego przez Krzywicką Szklanym Domem) trwała w latach 1928–30. Z przyczyn ideowych Krzywicka wybrała styl międzynarodowy (w tym nowatorski w ówczesnej Polsce płaski dach i ścianę, zbudowaną z tafli szklanych) jako przeciwieństwo polskiej tradycji architektonicznej[1]. Z powodów finansowych budynek wzniesiono w dwóch etapach. Początkowo powstała część północna. W 1932 r. dobudowano z cegły skrzydło południowe według projektu kuzyna Krzywickiej architekta Maksymiliana Goldberga[2].

Szklany Dom powstał jako budynek letniskowy, nieprzystosowany był do mieszkania zimą. Tym niemniej Krzywicka urządziła w jednym z pokoi pierwszą podkowiańską bibliotekę publiczną (z powodów ideowych chciała nadać budynkowi funkcję społeczną)[2]. Ponadto mieszkała w tym domu na początku okupacji.

Ponieważ budowa domu zbiegła się z najbujniejszym okresem życia w karierze pisarskiej i publicystycznej Ireny Krzywickiej, stał się on miejscem towarzyskich spotkań literatów i artystów. Bywali tu Tadeusz Boy-Żeleński, Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski, Andrzej Stawar, Jerzy Andrzejewski, Ksawery Pruszyński, Jan Parandowski i inni[3].

W trakcie wojny i po jej zakończeniu budynek objęto nakazem kwaterunkowym. Osiedlano w nim licznych lokatorów, którzy doprowadzili obiekt do ruiny. W 1953 r. budynek został sprzedany Edwardowi Wodzińskiemu. Później przechodził w kolejne ręce, aż w 1974 r. zakupili go Bożena i Kazimierz Głowaccy, którzy przywrócili jego dawną świetność. We wnętrzu zachowały się elementy wystroju w stylu modernizmu: oryginalna stolarka, okucia drzwi i okien, meble. Dom otacza odrestaurowany ogród, również modernistyczny (rosną tam lilaki, które sadził Boy-Żeleński podczas wizyt w Podkowie Leśnej)[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Styl międzynarodowy miał być architekturą ponad różnicami etnicznymi i narodowymi i posługiwać się uniwersalnym językiem sztuki, zrozumiałym bez względu na pochodzenie, poglądy czy narodowość.
  2. a b c Karolina Lenarczyk, Magdalena Prosińska: Szklana Willa. Kraina miast-ogrodów. [dostęp 2016-12-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-12-29)].
  3. Barbara Ciwoniuk: Dom Ireny Krzywickiej w Podkowie Leśnej. barbaraciwoniuk.pl, 2016-09-20. [dostęp 2016-12-29].