Tadeusz Pluciński (architekt)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Tadeusz Pluciński
Data i miejsce urodzenia

28 września 1883
Odessa

Data i miejsce śmierci

15 lutego 1951
Drewnica

Narodowość

polska

Alma mater

Cesarska Akademia Sztuk Pięknych w Petersburgu

Praca
Styl

modernizm

Tadeusz Pluciński (ur. 28 września 1883 w Odessie, zm. 15 lutego 1951 w Drewnicy)[1] − polski architekt, budowniczy i nauczyciel akademicki.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się nad Morzem Czarnym w rodzinie Maksymiliana. Miał starszego brata – Władysława, wojskowego.

Studiował na Wydziale Architektury Cesarskiej Akademii Sztuk Pięknych w Petersburgu, którą ukończył w 1911. Następnie został projektantem w petersburskiej pracowni architekta Mariana Lalewicza. Później, powołany na stanowisko profesora, wykładał na uniwersytecie w Niżnym Nowogrodzie. Jednocześnie w latach 1911–1914 publikował artykuły branżowe w rosyjskim czasopiśmie „Architekt” („Зодчий”)[1].

W 1914 dla planowanej nowej fabryki materiałów wybuchowych zaprojektował budynki produkcyjne i mieszkalne. Po skierowaniu projektu do realizacji nadzorował budowę kompleksu, który był wznoszony w lasach pod Niżnym Nowogrodem. Tam w 1919 przyszła na świat jego córka Maryna[2].

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rozpoczął starania o powrót do kraju. Miał zostać przeniesiony do dalekiej, nadwołżańskiej Samary, więc musiał się śpieszyć z uzyskaniem potrzebnych dokumentów, które mógł otrzymać tylko w Moskwie. W wyjazdach dopomógł mu dyrektor fabryki, którym został po rewolucji październikowej[2]. Wcześniej był majstrem budowlanym i jego pracownikiem, który okazał się człowiekiem życzliwym i uczynnym[2]. Dawał mu często delegacje do Moskwy, żeby mógł załatwić sprawy wyjazdu. Druga osobą, która mu w tym pomagała już oficjalnie był jego starszy brat – pułkownik Wojska Polskiego. W rezultacie w 1923 razem z rodziną przyjechał do Polski.

Już w kraju kontynuował pracę architekta i nauczyciela. Na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej otrzymał stanowisko starszego asystenta w katedrze architektury starożytnej. Nauczał także w Żeńskiej Szkole Architektury im. Stanisława Noakowskiego i Państwowej Szkole Technicznej (obecnie IX Liceum Ogólnokształcące im. Klementyny Hoffmanowej) w Warszawie[1]. Ponadto wstąpił do Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Rzeczpospolitej Polskiej (SARP), Towarzystwa Opieki nad Zabytkami i Polskiego Towarzystwa Artystycznego[1].

Wybuch II wojny światowej zastał go w Oszmianie na Wileńszczyżnie. Miał tam z żoną dom i posiadłość, w której rodzina spędzała miesiące letnie. Tam też przeżył najpierw okupację sowiecką, a potem niemiecką. Po przyłączeniu Wileńszczyzny do ZSRR przyjechał z rodziną do Polski o nowych granicach w 1945 z pierwszym transportem repatriantów[2]. Kierowniczką pociągu była jego córka Maryna[3]. Po przyjeździe rodzina i on zdecydowali się na osiedlenie w Warszawie.

Zmarł w podwarszawskiej Drewnicy. Pochowany został na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie.

Dokonania[edytuj | edytuj kod]

Konkursy[edytuj | edytuj kod]

  • Projekt Domu Towarowego Wzajemnego Kredytu „Znak Południa” w Petersburgu (1915) – współautor: Władysław Jastrzębski
  • Projekt spółdzielczego budynku mieszkalnego pracowników Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie przy ul. Filtrowej 69 (1929) – współautor: Władysław Jastrzębski (I nagroda)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e Tadeusz Pluciński. SARP. [dostęp 2024-05-18]. (pol.).
  2. a b c d e Maryna Mineyko – Legendarna białostoczanka zmarła tuż przed 91. urodzinami. „Kurier Poranny”. [dostęp 2024-05-18]. (pol.).
  3. Wschowa w latach 1945–1950 – W 70. rocznicę powrotu do Polski. archiwum.leszno.pl. [dostęp 2024-05-16]. (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]