Tell Amarna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Tell Amarna – stanowisko archeologiczne w północnej Syrii, położone na zachodnim brzegu Eufratu[1].

Badania archeologiczne[edytuj | edytuj kod]

Stanowisko było eksplorowane w ramach archeologicznych badań ratunkowych, związanych z budową tamy Teszrin na Eufracie. W latach 1991–1998 na zaproszenie Generalnej Dyrekcji Starożytności i Muzeów Syrii wykopaliska prowadziła misja Uniwersytetu w Liège, kierował nimi Önhan Tunca. Wysoki na około 20 metrów tell był badany w trakcie ośmiu kampanii wykopaliskowych, odsłonięto warstwy datowane od kultury Halaf (VI tysiąclecie p.n.e.) po okres bizantyjski (V wiek n.e.)[2]. Po odkryciu bazyliki, datowanej na V wiek n.e., do współpracy przy konserwacji oraz interpretacji znaleziska zaproszeni zostali archeolodzy i konserwatorzy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego, kierowani przez dr. Tomasza Waliszewskiego z Instytutu Archeologii UW oraz dr. Krzysztofa Chmielewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie[1]. W latach 2000–2001 na Tell Amarna pracował zespół archeologów i konserwatorów z Belgii, Polski i Syrii. Między innymi zdjęto i przewieziono do magazynu w Damaszku ponad 40 fragmentów mozaik, w latach 2004–2005 poddano je konserwacji. Trzynaście z nich zostało sprowadzonych do Europy – stanowiły trzon wystawy "Tell Amarna w Syrii – Barwy chrześcijaństwa; Od malowanej ceramiki z VI tysiąclecia p.n.e. do bizantyjskich mozaik", prezentowanej w 2005 roku w Belgii, a następnie w Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Tell Amarna [online], pcma.uw.edu.pl [dostęp 2019-08-19].
  2. Tunca, Ö., Waliszewski, T. & Koniordos, V. (Eds.) (2011). Tell Amarna (Syrie) V. La basilique byzantine et ses mosaïques, PEETERS, Louvain–Paris–Dudley (MA); (=Publications de la Mission archéologique de l’Université de Liège en Syrie, vol. 5).
  3. Tunca, O., Waliszewski, T., Koniordos, V. (2005). Tell Amarna w Syrii – Barwy chrześcijaństwa; Od malowanej ceramiki z VI tysiąclecia p.n.e. do bizantyjskich mozaik // Tell Amarna in Syria; From the 6th Millennium BC Painted Pottery to the Byzantine Mosaics. Culture Lab éditions, Państwowe Muzeum Archeologiczne, Bruksela–Warszawa.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Tunca, Ö., Waliszewski, T. & Koniordos, V. (Eds.) (2011). Tell Amarna (Syrie) V. La basilique byzantine et ses mosaïques, PEETERS, Louvain–Paris–Dudley (MA); (=Publications de la Mission archéologique de l’Université de Liège en Syrie, vol. 5).
  • Tunca, O., Waliszewski, T., Koniordos, V. (2005). Tell Amarna w Syrii – Barwy chrześcijaństwa; Od malowanej ceramiki z VI tysiąclecia p.n.e. do bizantyjskich mozaik // Tell Amarna in Syria; From the 6th Millennium BC Painted Pottery to the Byzantine Mosaics. Culture Lab éditions, Państwowe Muzeum Archeologiczne, Bruksela–Warszawa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]