Towarzystwo Artystów Polskich „Sztuka”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Towarzystwo Artystów Polskich „Sztuka”
Ilustracja
Afisz TAP „Sztuka”
Państwo

 Polska

Siedziba

Kraków

Data założenia

1897

Zakończenie działalności

1950

Rodzaj stowarzyszenia

artystyczne

Status

historyczny

Zasięg

Polska

Prezes

Jan Stanisławski
(pierwsza kadencja)

brak współrzędnych

Towarzystwo Artystów Polskich „Sztuka” (TAP „Sztuka”) – ugrupowanie artystyczne, działające w latach 1897–1950 w Krakowie.

Historia i profil[edytuj | edytuj kod]

W maju 1897 otwarto w Sukiennicach głośną „Wystawę osobną obrazów i rzeźb”, która stała się impulsem do założenia Towarzystwa. Ugrupowanie powstało w wyniku sprzeciwu artystów wobec stale obniżającemu się poziomowi wystaw krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych (założonego w 1854) i warszawskiego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych (1860/1961). Statutowym celem „Sztuki” było „przyczynienie się do powiększenia życia artystycznego w kraju”.

„Sztuka” nie rozpoczynała swej działalności od manifestów czy statutów, lecz od wystaw. Głównym założeniem było, aby wystawy te doborem dzieł wyróżniały się od przeciętnego poziomu wystaw Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Prace kwalifikowała specjalna komisja sędziowska. Już samą nazwą „Sztuka” wskazywała, że jej głównym celem jest rozdział na to, co jest sztuką, a co nią nie jest – jak pisał Tadeusz Boy-Żeleński[potrzebny przypis].

Członkowie założyciele[edytuj | edytuj kod]

Pierwszym prezesem obrano Jana Stanisławskiego, po nim funkcję tę sprawował Józef Chełmoński[potrzebny przypis].

Towarzystwo urządzało wystawę w Krakowie doroczną w kwietniu i maju. Ostatnią otwarto w 1950. Ogółem odbyło się 101 wystaw, także w innych miastach Polski, oraz za granicą (Austria, Stany Zjednoczone).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]