Władysław Stendera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Władysław Jan Antoni Stendera
Gwidon, Pirat
Ilustracja
Władysław Stendera w 1989
Data i miejsce urodzenia

1 czerwca 1925
Ostrów Wielkopolski

Data i miejsce śmierci

30 marca 2000
Nowy Sącz

Zawód, zajęcie

inżynier kolejnictwa, dyrektor ZNTK Nowy Sącz

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Armii Krajowej Order Sztandaru Pracy II klasy

Władysław Jan Antoni Stendera ps. Gwidon, Pirat (ur. 1 czerwca 1925 w Ostrowie Wielkopolskim, zm. 30 marca 2000 w Nowym Sączu) – żołnierz Armii Krajowej, działacz turystyczny, wieloletni dyrektor ZNTK w Nowym Sączu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny kolejarskiej. Do wybuchu II wojny światowej zaliczył trzy klasy w ostrowskim Gimnazjum Męskim. Wtedy też wstąpił do harcerstwa, do drużyny im. Tomasza Zana.

Od wybuchu wojny pracował zawodowo w mieście rodzinnym. Wtedy też został wciągnięty w działalność konspiracyjną, gdzie odbył szkolenie wojskowe i sanitarne. W 1943 roku wyjechał do Nowego Sącza, gdzie rozpoczął pracę w Warsztatach Wagonowych „Ostbahn”. Tu również kontynuował działalność konspiracyjna, przystępując do placówki AK „Nurt”. Aresztowany 13 kwietnia 1944 roku, został osadzony w areszcie śledczym w Nowym Sączu, a następnie przewieziony do więzienia w Tarnowie, gdzie miał zostać na nim wykonany wyrok śmierci. Dzięki pomocy strażnika więziennego Jana Kroczka, udało mu się zbiec, a następnie przedostać się do Łomnicy. Tu wstąpił do oddziału Juliana Zubka ps. „Tatar”, należącego do 1 pułku Strzelców Podhalańskich AK, z którym brał udział w akcjach bojowych na terenie Beskid Sądeckiego.

Po zakończeniu wojny powrócił do Ostrowa. Kontynuował też naukę w gimnazjum, zdał „małą maturę” i został skierowany na studia na Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie, które odbył w latach 1946–52, uzyskując stopień magistra nauk technicznych oraz inżyniera mechanika.

Po studiach powrócił do Nowego Sącza, gdzie podjął pracę w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego. Tam awansował, by ostatecznie w latach 1968–1981 objąć stanowisko dyrektora Zakładu. Wcześniej, w latach 1958–59, pełnił funkcję dyrektora Miejskiego Przedsiębiorstwa Remontowo-Budowlanego w Nowym Sączu.

W latach 1956–58 był członkiem prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Nowym Sączu. Od 1979 roku mieszkał w Piwnicznej-Zdroju.

W 1947 roku został członkiem oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego „Beskid” w Nowym Sączu, który w 1950 roku przekształcił się w oddział PTTK. W 1953 roku został wybrany do władz oddziału, a w 1955 roku został jego prezesem, którą to funkcję pełnił aż do śmierci. W tym okresie był inicjatorem budowy schronisk i obiektów noclegowych. Dzięki jego staraniom wybudowano: schronisko PTTK na Przehybie w miejscu schronu, schronisko PTTK na Hali Łabowskiej, stanicę wodną PTTK w Znamirowicach nad Jeziorem Rożnowskim a także urządzono zajazd PTTK „Pod Roztoką” w Rytrze. Pod jego redakcją ukazał się Informator Ziemi Sądeckiej (1960). Sam osobiście wytyczył i odnowił wiele szklaków na terenie Beskidu Sądeckiego, m.in. w rejonie Hali Łabowskiej. Ponadto Władysław Stendera pełnił m.in. funkcje prezesa Zarządu Wojewódzkiego PTTK w Nowym Sączu (od 1975), członka prezydium Zarządu Głównego PTTK (1960–1962), prezesa rady nadzorczej Spółki PTTK Schroniska i Hotele „Karpaty” (od 1993) oraz członka Rady Tatrzańskiego Parku Narodowego (1985–1991). W 1989 roku otrzymał tytuł członka honorowego PTTK.

W 1995 roku jego imię otrzymało schronisko PTTK na Hali Łabowskiej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]