Wieża widokowa Diana

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieża widokowa Diana
czes. Rozhledna Diana
Ilustracja
Państwo

 Czechy

Miejscowość

Karlowe Wary
czes. Karlovy Vary

Góra

Výšina přátelství

Wysokość

556 m n.p.m.

Typ

wieża

Wysokość obiektu

40 m

Data otwarcia

27 maja 1914

Położenie na mapie Karlowych Warów
Mapa konturowa Karlowych Warów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wieża widokowa Dianaczes. ''Rozhledna Diana''”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Wieża widokowa Dianaczes. ''Rozhledna Diana''”
Położenie na mapie kraju karlowarskiego
Mapa konturowa kraju karlowarskiego, w centrum znajduje się punkt z opisem „Wieża widokowa Dianaczes. ''Rozhledna Diana''”
Ziemia50°13′08,4″N 12°52′20,6″E/50,219000 12,872389

Wieża widokowa Diana (cz. Rozhledna Diana) – wieża widokowa zlokalizowana na terenie miasta Karlowe Wary w Czechach na szczycie Výšina přátelství (556 m n.p.m.).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Prace projektowe ogłoszono w 1909. Wieża (wysoka na 40 m) została postawiona w latach 19121914 przez budowniczego Fouska, jako element większego założenia, bezpośrednio związanego z zakończeniem budowy funikularu z centrum miasta i restauracji Diana. Wieża kosztowała 110 tysięcy ówczesnych koron. Zaraz po wybudowaniu stała się modnym i popularnym celem wycieczek kuracjuszy. W 1997 wieża przeszła głęboką modernizację, a od 1998 działa nowa winda (wcześniej były wyłącznie schody – 150 stopni, alternatywnie dostępne również dziś).

Panorama[edytuj | edytuj kod]

Z platformy widokowej rozciąga się rozległa panorama Karlowych Warów oraz dolin rzek Ochrzy i Ciepłej. Na północy dominuje pasmo Rudaw z Klinovcem. Na południu widać Las Sławskowski i Wierchy Doupovskie. Przy dobrej pogodzie widoczne są nawet, odległe o 70 km, wierzchołki bawarskiego Fichtelbergu (Smrčiny).

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Nazwa wieży pochodzi od rzymskiej Diany (łac. Diana, gr. Ἄρτεμις – Artemis) – bogini łowów, przyrody (świata roślinnego i zwierzęcego, gór, lasów, gajów, źródeł leczniczych) oraz płodności. Zagadnienia te bliskie były kuracjuszom oraz romantycznej architekturze początku XX w., jak również otoczeniu, w którym rozłożone są Karlowe Wary.

Przed II wojną wieża nosiła imię Hansa Kudlichaaustriackiego rewolucjonisty, który w 1848 wyemigrował do USA. Po 1945 nazwa zmieniła się – wtedy wieża miała za patrona Edwarda Benesza – prezydenta Czechosłowacji.

Dostęp[edytuj | edytuj kod]

Do wieży można się dostać koleją linowo-terenową o tej samej nazwie – Diana: dolna stacja znajduje się przy ulicy Mariánské, a górna w pobliżu wieży. Długość kolei linowej to 453 metry, a przewyższenie wynosi 167 m. Alternatywą jest dojście piesze po sieci ścieżek parkowych, otaczających Výšinę přátelství. Obiekt jest udostępniony przez cały rok.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Diana, folder Kolei linowej Diana, Karlowe Wary, 1998