Przejdź do zawartości

Yangwang U8

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Yangwang U8
Ilustracja
Yangwang U8
Producent

BYD Auto

Projektant

Wolfgang Egger

Zaprezentowany

Styczeń 2023

Okres produkcji

od 2023

Miejsce produkcji

Xi’an

Dane techniczne
Segment

SUV segmentu F

Typy nadwozia

5-drzwiowy SUV

Napęd

AWD

Długość

5319 mm
5325 mm (Master Edition)

Szerokość

2050 mm
2095 mm (Master Edition)

Wysokość

1930 mm
1940 mm (Master Edition)

Rozstaw osi

3050 mm
3095 kg (Master Edition)

Masa własna

3460 kg

Liczba miejsc

6

Dane dodatkowe
Konkurencja

Cadillac Escalade IQ
Hongqi E-HS9
Mercedes-Benz EQS SUV

Yangwang U8hybrydowy samochód osobowy typu SUV klasy pełnowymiarowej produkowany pod chińską marką Yangwang od 2023 roku.

Historia i opis modelu[edytuj | edytuj kod]

Yangwang U8 - tył
Yangwang U8 - kokpit

W styczniu 2023 odbyła się inauguracja nowej marki Yangwang należącej do chińskiego koncernu BYD Auto, czemu towarzyszyła premiera jednego z dwóch pierwszych produktów filii - dużego, flagowego SUV-a Yangwang U8[1]. Samochód utrzymany został w futurystycznym projekcie stylistycznym Wolfganga Eggera[2], charakteryzując się masywną, kanciastą sylwetką wzbogaconą licznymi detalami. Pas przedni zyskał rozległą osłonę chłodnicy, a reflektory zyskały nietypowy kształt odwróconych liter "C". Tylną, ściętą część nadwozia zwieńczyła duża osłona koła zapasowego, a tylne lampy utworzyły dwa, nieregularnie ukształtowane segmenty[3].

Kabina pasażerska została utrzymana w luksusowej esetyce, z masywną, wysoko zabudowaną deską rozdzielczą zdominowaną przez 3 wyświetlacza. Dwa skrajne z nich o przekątnej 23,6-cala przyjęły kolejno rolę cyfrowych wskaźników przed kierowcą oraz interaktywnego ekranu dotykowego dla pasażera. Pośrodku symetrycznego układu kokpitu znalazł się rozbudowany, 12,8-calowy pionowy ekran dotykowy pozwlający na sterowanie systemem multimedialnym, a także m.in. rozbudowanymi ustawieniami układu podczas jazdy po bezdrożach[4].

Yangwang U8 został wykorzystany do demonstracji możliwości technologicznych BYD Auto, zyskując liczne nietypowe rozwiązania. Jednym z nich została funkcja tzw. tank turn, która pozwala wykonać obrót 360 stopni wokół własnej osi stojąc w miejscu[5]. Innym rozwiązaniem został system pozwalający na dryfowanie po wodzie z prędkością 3 km/h, nie dłużej niż 30 minut[6].

Master Edition[edytuj | edytuj kod]

W kwietniu 2024 podczas międzynarodowych targów samochodowych w Peinie została przedstawiona specjalna wersja Masters Edition przystosowana do jazdy w trudnych warunkach terenowych. Samochód zyskał m.in. wyprowadzoną na słupku A rurę wydechową, dodatkowy bagażnik dachowy, a także mocniejszy układ napędowy o mocy maksymalnej 1306 KM i 1680 Nm maksymalnego momentu obrotowego[7].

Sprzedaż[edytuj | edytuj kod]

Yangwang U8 powstał głównie z myślą o rodzimym rynku chińskim, ze zbieraniem zamówień na pierwsze egzemplarze rozpoczętym na 4 miesiące po premierze, w kwietniu 2023 roku[8]. Oficjalny cennik został opublikowany we wrześniu tego samego roku, z kolei produkcja w chińskich zakładach BYD Auto w Xi’an rozpoczęła w listopadzie 2023[9]. Wówczas firma posiadała 30 tysięcy zamówień na hybrydowego SUV-a[10]. Pod koniec lutego 2024 podczas Geneva Motor Show U8 został przedstawiony przed europejską publicznością, zwiastując możliwy debiut na tym rynku jako pierwszym poza Chinami[11].

Dane techniczne[edytuj | edytuj kod]

Yangwang U8 jest samochodem hybrydowym, w którym jednostka spalinowa nie przenosi moc na koła i pełni funkcję tzw. range extendera zapewniającego większy zasięg w cyklu miesznaym. Został nią turbodoładowany silnik benzynowy o pojemności 2 litrów o mocy 268 KM, którą połączono z dwoma silnikami elektrycznymi rozmieszczonymi przy każdej z osi. Rozwinęły one moc 1180 KM i 1280 Nm maksymalnego momentu obrotowego, pozwalając całemu układowi napędowemu na rozpędzenie się od 0 do 100 km/h w 3,6 sekundy. Bateria o pojemności 49 kWh pozwala na przejechanie w trybie w pełni elektrycznym do 180 kilometrów, a zasięg mieszany układu hybrydowego pozwala przejechać do 1000 kilometrów w chińskiej procedurze pomiarowej CLTC[12].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]