Zbrzyca (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Zbrzyca
Ilustracja
Zbrzyca w pobliżu ujścia do Jeziora Witoczno
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Rzeka
Długość 48,77 km
Powierzchnia zlewni

448,28 km²

Średni przepływ

4,74 m³/s przy ujściu

Źródło
Miejsce Jezioro Duży Zbełk
Wysokość

okolice Dziemian

Współrzędne

54°02′15″N 17°44′48″E/54,037500 17,746667

Ujście
Recypient Brda
Miejsce

Jezioro Witoczno

Współrzędne

53°52′49″N 17°30′49″E/53,880278 17,513611

Położenie na mapie powiatu chojnickiego
Mapa konturowa powiatu chojnickiego, blisko górnej krawiędzi znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na lewo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa pomorskiego
Mapa konturowa województwa pomorskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „ujście”

Zbrzyca (kaszub. Zbrzëca) – rzeka w północnej Polsce, lewy dopływ Brdy.

Przebieg[edytuj | edytuj kod]

Zbrzyca nieopodal osady Dywan

Płynie przez Równinę Charzykowską w województwie pomorskim, przez tereny leśne Zaborskiego Parku Krajobrazowego[1]. Długość rzeki wynosi według różnych źródeł od 46,2 km[2] przez 46,8 km[3] do 48,77 km[potrzebny przypis], powierzchnia zlewni rzeki wynosi od 448,28km²[potrzebny przypis] przez 448,3 km²[2] do około 450,4 km²[2]. Wypływa z jeziora Duży Zbełk w okolicach miejscowości Dziemiany. Płynie przez jeziora: Wielkie Sarnowicze, Dywańskie, Somińskie, Kruszyńskie, Parzyńskie, Milachowo, Laska, Księże, Długie, Parszczenica i Śluza. Uchodzi do jeziora Witoczno, w którym łączy się z Brdą. Średni roczny przepływ przy ujściu wynosi 4,74 m³/s.

Jest to rzeka w zasadzie nizinna, a jedynie jej środkowy bieg (od młyna Parzyn do jeziora Milachowo) ma miejscami charakter górski i jest zaliczana do krainy ryb łososiowatych. Prawie na całej swojej długości przepływa przez tereny leśne. Nurt Zbrzycy jest szybki, a dno pokryte piaskiem lub żwirem, z zalegającymi głazami i drzewami[1].

W rzece występują szczupaki (w partiach przyjeziornych), okonie, klenie, miętusy oraz pstrągi, choć te ostatnie są rzadkie z uwagi na kłusownictwo i małą ilość zarybień. Nad rzeką znajdują się stanice wodne[1].

Dopływy[edytuj | edytuj kod]

Główne dopływy:

Miejscowości[edytuj | edytuj kod]

Ważniejsze miejscowości położone nad Zbrzycą:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Słownik Geograficzno-Krajoznawczy Polski – Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 1998

Przypisy[edytuj | edytuj kod]