Przejdź do zawartości

Ernest Koliqi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ernest Koliqi
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

20 maja 1903
Szkodra

Data i miejsce śmierci

15 stycznia 1975
Rzym

Minister edukacji
Okres

od 12 kwietnia 1939
do 3 grudnia 1941

Poprzednik

Pertef Pogoni

Następca

Xhevat Korça

podpis

Ernest Koliqi (ur. 20 maja 1903 w Szkodrze, zm. 15 stycznia 1975 w Rzymie[1]) – albański pisarz, tłumacz i polityk, brat Mikela Koliqiego. Pisał także pod pseudonimami: Hilushi, Hilush Vilza i Borizani.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Shana Koliqiego i Agi z d. Simoni. Kształcił się w szkole jezuickiej we włoskiej Brescii, gdzie zetknął się po raz pierwszy z literaturą włoską, ale także sam zaczął pisać wiersze i opowiadania w języku włoskim[1]. Kolejnym miejscem jego edukacji było Bergamo, gdzie wraz z innymi uczniami zakładał pismo Noi, giovanni (My, młodzi), publikujące wiersze młodych poetów.

Po utworzeniu w 1920 przez Sulejmana Delvinę pierwszego samodzielnego rządu albańskiego, młody Ernest powrócił do rodzinnej Szkodry, aby poświęcić się pracy pedagogicznej. Razem z Antonem Harapim i Nushem Topallim w 1923 założył w Szkodrze jedno z najbardziej poczytnych pism społeczno-politycznych Ora e maleve (Duch gór). Po objęciu władzy przez Ahmeda Zogu w 1924 r., Koliqi uciekł do Królestwa SHS i został internowany w bośniackiej Tuzli[1]. Znalazł się tam w towarzystwie kilku przywódców plemiennych z północnej Albanii, którzy podobnie jak on opuścili Albanię. Od nich uczył się zarówno zasad prawa zwyczajowego, jak też tradycyjnych pieśni epickich, śpiewanych w ich rodzinnych stronach. W 1928 wyjechał z Tuzli i zamieszkał w Bari. Wrócił do kraju w 1930 i rozpoczął pracę w szkole handlowej we Wlorze, a następnie w liceum w Szkodrze. W tym czasie poświęcił się tłumaczeniom literatury włoskiej na język albański. Największym jego osiągnięciem w tej dziedzinie była dwutomowa antologia Poetët e mëdhej t’Italis (Wielcy włoscy poeci), wydana w Tiranie, w latach 1932–1936[1].

W roku 1933 Koliqi rozpoczął studia na uniwersytecie w Padwie[1]. Ukończył studia w 1937, pisząc pracę poświęconą albańskiej epice ludowej, pod kierunkiem prof. Carlo Tagliaviniego[1]. Nie utracił w tym czasie kontaktu z ojczyzną, pisząc dla tygodnika kulturalnego Illyria, wydawanego w Tiranie od 1934. We Włoszech Koliqi zyskał w latach trzydziestych sławę jednego z najwybitniejszych specjalistów od kultury albańskiej. W 1939 r. otrzymał nominację na kierownika katedry języka i literatury albańskiej, na uniwersytecie w Rzymie.

Fascynacja Koliqiego kulturą włoską sprawiła, że akceptował politykę włoską w okresie rządów Mussoliniego, w tym także włoską okupację Albanii. 16 kwietnia 1939 był członkiem delegacji albańskiej, która udała się do Rzymu, aby prosić króla Włoch Wiktora Emanuela III o przyjęcie korony albańskiej[2]. Z rąk włoskich przyjął nominację na stanowisko ministra edukacji i pełnił je do 1941 r. W tym samym czasie przygotował dwutomową antologię dzieł pisarzy albańskich – Shkrimtarët shqiptarë, wydaną w Tiranie w 1941 r. Od 1940 r. kierował wydawanym w Tiranie pismem Shkëndija. Największą zasługą Koliqiego, jako ministra edukacji było powołanie do życia w zjednoczonym z Albanią Kosowie sieci szkół albańskojęzycznych i zapewnienie stypendiów dla Albańczyków, umożliwiających studia we Włoszech i w Austrii[3].

W 1942 r. Koliqi stanął na czele Instytutu Studiów Albańskich (alb.: Instituti i Studimevet Shqiptare), poprzednika Akademii Nauk Albanii. W 1943 r., już w okresie okupacji niemieckiej stanął na czele Faszystowskiej Wielkiej Rady, którą to funkcję pełnił formalnie do 1944. Po klęsce Niemiec Koliqi wyjechał do Włoch, gdzie pozostał do swojej śmierci. W Rzymie redagował w latach 1957–1973 jeden z najciekawszych albańskich magazynów literackich, wydawanych na emigracji – pismo Shejzat (Plejady)[1]. W samej Albanii był regularnie obiektem ataków, zaś jego dzieła traktowano jako przykład literatury faszystowskiej.

Bogaty dorobek literacki Koliqiego z okresu emigracji skupiał się na problemie konfrontacji tradycyjnych wartości kultury albańskiej i prawa zwyczajowego z kulturą Zachodu. Jego twórczość niedostępna w Albanii, w okresie rządów Envera Hodży została odkryta dopiero w latach 90. XX wieku, już po śmierci autora.

Imię Koliqiego nosi szkoła francusko-albańska w Tiranie, a także ulice w Tiranie, Szkodrze i w Shirokë.

Dzieła opublikowane[edytuj | edytuj kod]

  • 1924: Kushtrimi i Skanderbeut (Wezwanie Skanderbega), Tirana.
  • 1929: Hija e maleve (Duch gór), Zadar.
  • 1933: Gjurmat e stinve (Ślady pór roku, poezja), Tirana.
  • 1935: Tregtar flamujsh (Handlarz sztandarów), Tirana.
  • 1941: Symfonija e shqipevet (Symfonia orłów), Tirana.
  • 1959: Kangjelet e Rilindjes (Pieśni Odrodzenia), Rome.
  • 1960: Shija e bukës së mbrûme (Smak chleba na zakwasie).
  • 1963: Antologia della lirica albanese (Antologia liryki albańskiej), Mediolan.
  • 1972: Saggi di letteratura albanese (Eseje o literaturze albańskiej), Florencja.
  • 1992: Djepi i arit : novelë, Szkodra
  • 1995: Hanë gjaku: tregime dhe novela të zgjedhura (Krew Hany: opowiadania i nowele zebrane), Tirana.
  • 1997: Rrâjët lëvizin : ngjarje me një dukë, Szkodra
  • 1999: Kritikë dhe estetikë, (Krytyka i estetyka), Tirana
  • 2001: Pasqyrat e narçizit: tregime (Opowieści narcyza: opowiadania), Szkodra.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Robert Elsie: A Biographical Dictionary of Albanian History. New York: I.B. Tauris, 2012, s. 244–247. ISBN 978-1-78076-431-3.
  2. Rudina Todri. Vështrim mbi veprimtarinë politike të Shefqet Vërlacit. „Studime Historike”, s. 86, 2009. 
  3. Fatlume Berisha. Teacher preparation reforms in Kosovo. „The Journal of Education, Culture, and Society”. 1, s. 202, 2013. 

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]