Gaspër Çurçia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Gaspër Çurçia
Data i miejsce urodzenia

13 listopada 1934
Szkodra

Data i miejsce śmierci

9 kwietnia 1985
Tirana

Instrumenty

trąbka
fortepian

Gatunki

muzyka jazzowa

Zawód

dyrygent
muzyk

Aktywność

od 1955

Zespoły
Big-Band

Gaspër Mark Çurçia (ur. 13 listopada 1934 w Szkodrze, zm. 9 kwietnia 1985 w Tiranie[1]) – albański muzyk (trębacz) i dyrygent.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z rodziny kupieckiej, wyznania katolickiego[2]. Uczył się gry na pianinie u szkoderskiej pianistki Idy Melgushi, ale nie ukończył żadnej szkoły muzycznej[3]. Od 1962 pracował w Albańskim Radiu i Telewizji początkowo jako trębacz, a z czasem objął kierownictwo orkiestry symfonicznej[1]. W Albanii był jednym z pionierów muzyki jazzowej[3]. Grał na trąbce, fortepianie i na fisharmonii[3]. Kierowany przez niego zespół grał w stołecznym hotelu Dajti, w sezonie letnim także w hotelach na wybrzeżu[3]. W początkach lat 70. założył orkiestrę Big-Band, złożoną głównie z muzyków grających na instrumentach dętych, która w 1972 wystąpiła na XI Festiwalu Piosenki w Tiranie[1]. Po festiwalu został oskarżony przez władze partyjne o propagowanie muzyki dekadenckiej, pozbawiony stanowiska i skierowany do pracy w Peshkopii[1], skąd wkrótce powrócił do Tirany. Znalazł pracę w Przedsiębiorstwie Hamid Shijaku, produkującym pomoce dydaktyczne dla szkół, w tym instrumenty muzyczne[3].

W 1985 uczestniczył w fałszowaniu biletów kolejowych, które sprzedawano nielegalnie w sklepie obok stacji kolejowej w Tiranie[2]. Bilety miały inny odcień niż autentyczne i zostały zakwestionowane przez konduktorów, a następnie podjęto śledztwo w tej sprawie. Çurçia został aresztowany 12 grudnia 1984[2]. W 1985 został skazany na karę śmierci za defraudację i fałszerstwo, razem z inżynierem Shkëlzenem Doçim, organizatorem przedsięwzięcia[1]. Stracony przez rozstrzelanie w kwietniu 1985 w rejonie wsi Linze k. Tirany przez oddział specjalny ministerstwa spraw wewnętrznych[4]. Ostatnie słowa, które wypowiedział Çurçia przed egzekucją brzmiały: Miejcie litość dla moich dzieci, zabijacie mnie za dwadzieścia tysięcy leków[4].

Był żonaty (żona Vasilika była nauczycielką), miał trzech synów (Mark, Edi i Fredi)[5]. W 1992 dzięki poszukiwaniom prowadzonym przez rodzinę udało się odnaleźć miejsce, gdzie został pochowany[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]