Przejdź do zawartości

Herb powiatu radomszczańskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Herb powiatu radomszczańskiegoherb ustanowiony przez radę powiatu radomszczańskiego.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Tarcza dzielona w słup, w polu złotym połulew wspięty czerwony, w polu czerwonym połuorzeł czarny z orężem złotym, z głowami ukoronowanymi wspólną koroną złotą, na piersi z owalną tarczką czerwoną z cienką bordiurą złotą, na której figuruje złoty inicjał R.

Symbolika[edytuj | edytuj kod]

Połulew czerwony i połuorzeł czarny na tarczy złoto-czerwonej to herb dawnego województwa sieradzkiego, w skład którego w przeszłości wchodziła większa część dzisiejszego powiatu. Inicjał R wzięty został z ostatniej przedrozbiorowej pieczęci Radomska.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Poprzedni herb, przyjęty w 2000 roku, przedstawiał czerwony mur z zaznaczonym wątkiem ceglanym na błękitnym polu. Pomiędzy dwiema wieżami umieszczona jest tarcza dwudzielna w słup. W jej prawym czerwonym polu znajduje się lew srebrny, a w srebrnym polu lewym czarny orzeł, pod wspólną złotą koroną. Wieże zwieńczone są trójzębnymi krenelażami. W każdej z nich znajduje się prostokątny otwór. W otwartej bramie stoi rycerz w srebrnej zbroi wsparty na włóczni. Na jego głowie znajduje się srebrny hełm bez ozdób.

Herb ten w 2006 roku otrzymał negatywną opinię Komisji Heraldycznej, która zwróciła uwagę na szereg problemów:

  • Aktualny herb Radomska, do którego nawiązywał stary herb powiatu, oparty jest na luźnych, niedatowanych odciskach pieczętnych niepewnej proweniencji. Wyobrażają jakby herb Grzymała, a Radomsko nigdy nie było miastem prywatnym. Pieczęcie te znane są tylko z luźnych i niedatowanych odcisków, a więc nie ma nawet żadnego potwierdzenia, że znak ten był w ogóle w użyciu w czasach przedrozbiorowych. Natomiast znane są poświadczone w użyciu pieczęcie Radomska sprzed rozbiorów. Początkowo widniał na nich koronowany inicjał K, zapewne nawiązanie do Kazimierza Wielkiego (Radomsko było miastem królewskim), które z czasem zatraciło pierwotną symbolikę i ewoluowało do R, oznaczającego inicjał nazwy miasta. Ostatni przedrozbiorowy herb miasta wyobrażał zatem inicjał R.
  • Tarcza z połuorłem-połulwem na dotychczasowym herbie miała nadane barwy, w jakich historycznie nie występował herb sieradzki. Te barwy były początkowo nieustalone, ale ostatecznie wyklarował się schemat ze złoto-czerwoną tarczą, czerwonym połulwem i czarnym połuorłem. Komisja Heraldyczna zwróciła też uwagę, że wyobrażenie pełnego herbu wojewódzkiego w herbie powiatowym jest niewłaściwe, oraz że czerwone mury na niebieskim tle łamią zasadę alternacji heraldycznej.
  • Mury miejskie, jako uniwersalny heraldyczny symbol samorządu miejskiego, nie przystają zdaniem Komisji do herbu powiatowego.

Herb nowy, opracowany przez Kamila Wójcikowskiego i Roberta Fidurę, zachowuje symbolikę poprzedniego herbu. Przyjęty został Uchwałą nr LXXVII/522/2024 Rady Powiatu Radomszczańskiego z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie ustanowienia herbu, flagi i innych symboli Powiatu Radomszczańskiego oraz zasad ich stosowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]