Przejdź do zawartości

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu
A-791 z dnia 14 maja 1997[1]
kościół parafialny
Ilustracja
widok ogólny
Państwo

 Polska

Miejscowość

Jastrowie

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

Parafia

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu

Wezwanie

Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Położenie na mapie Jastrowia
Mapa konturowa Jastrowia, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu”
Położenie na mapie powiatu złotowskiego
Mapa konturowa powiatu złotowskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu”
Położenie na mapie gminy Jastrowie
Mapa konturowa gminy Jastrowie, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu”
Ziemia53°25′09″N 16°49′01″E/53,419167 16,816944

Kościół Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu – jeden z dwóch rzymskokatolickich kościołów parafialnych, należący do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu, dekanatu Jastrowie, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej, w mieście Jastrowie, w powiecie złotowskim, w woj. wielkopolskim. Mieści się przy ulicy Adama Mickiewicza.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Jest to eklektyczna (o cechach neogotyku i neoromanizmu) budowla wybudowana w latach 1880–1882, poświęcona 23 lutego 1947 roku, konsekrowana 5 maja 2002 roku przez biskupa Mariana Gołębiewskiego[2]. Wzniesiona jako ewangelicka świątynia, od 1947 użytkują ją katolicy. Do niedawna w kościele znajdowały się liczne elementy z metaloplastyki usunięte po przeprowadzeniu prac remontowych w latach 2014/2015, zmieniono wtedy także kolorystykę wnętrza kościoła oraz wykuto wnękę po prawej stronie w której znajduje się figura Matki Boskiej Fatimskiej. W kościele postawiono nowy ołtarz główny wzorowany na ołtarzu, który znajdował się do lat 80. XX wieku[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych woj. wielkopolskiego. [dostęp 2012-12-04].
  2. Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Jastrowiu. Diecezja koszalińsko-kołobrzeska. [dostęp 2013-01-18]. (pol.).
  3. Zabytki, pomniki. Jastrowie - Gminny Portal Internetowy. [dostęp 2013-01-18]. (pol.).