Przejdź do zawartości

Portal:Poznań

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Poznań-nawigacja: Portal  |  Projekt  |  Kategoria  |  Do napisania


 < Portale < Geografia < Polska < Poznań

Witaj na Portalu: Poznań

Portal: Poznań

Poznań (łac. Posnania, niem. Posen, jidysz פּױזן Poyzn, w szczególnych chwilach używana nazwa Stołeczne Miasto Poznań) – jedno z najstarszych i największych polskich miast, położone nad rzeką Wartą, między Berlinem i Warszawą.

W średniowieczu pełnił funkcję stolicy państwa oraz siedziby władców. Centrum miasta zaznaczone jako Poznań – historyczny zespół miasta rozporządzeniem Prezydenta RP z 2008 uznanano za pomnik historii.

Stolica Wielkopolski, województwa wielkopolskiego i archidiecezji poznańskiej. Piąte pod względem ludności miasto w Polsce. Węzeł drogowy i kolejowy, znajduje się tu międzynarodowy port lotniczy Ławica.

Wybrany artykuł edytuj

Szkoła Ludwiki (początkowo Szkoła Luizy, niem. Luisenschule) – szkoła dla dziewcząt, działająca w Poznaniu w latach 1830–1919. Do roku 1873 miała charakter szkoły prywatnej zarządzanej przez Fundację im. Ludwiki (niem. Luisenstiftung); potem została przejęta przez państwowy pruski system oświaty. Placówka miała charakter elitarny, skupiając dziewczęta z rodzin należących do wyższej i średniej burżuazji; jej specyfiką był wysoki poziom nauczania muzyki i duża rola sztuk pięknych. Od roku 1841 obejmowała seminaryjne kursy nauczycielskie. Szkoła zaprojektowana została jako placówka niemiecko-polska, ale od połowy wieku XIX zaczęła marginalizować elementy kultury polskiej; pod koniec stulecia stała się narzędziem pruskiego wychowania patriotycznego, a wobec polskich uczennic narzędziem germanizacji. Okresowo znaczny odsetek abiturientek stanowiły dziewczęta z rodzin żydowskich. Spośród wychowanek szkoły znanymi postaciami niemieckiego życia politycznego i artystycznego stały się Auguste Schmidt, Ida Barber, Elise Ekke i Margarete Gerhardt. Spośród Polek najbardziej znaną abiturientką była Walentyna Motty, późniejsza żona Hipolita Cegielskiego.

Przeczytaj cały artykuł

Wybrana wyróżniona sylwetka edytuj

Józef Rufin Wybicki herbu Rogala (ur. 29 września 1747 w Będominie, zm. 10 marca 1822 w Manieczkach) – polski pisarz i polityk, szambelan Stanisława Augusta Poniatowskiego w 1780 roku, napisał słowa Pieśni Legionów Polskich we Włoszech – późniejszego polskiego hymnu narodowego Mazurka Dąbrowskiego.

Z wykształcenia prawnik, działalność polityczną rozpoczął w wieku 20 lat jako poseł na sejm w I Rzeczypospolitej. Jego protest przeciw wszystkim aktom Sejmu repninowskiego uznawany jest za jedną z ostatnich prób pozytywnego zastosowania liberum veto. Uczestnik konfederacji barskiej, na polecenie dowództwa konfederacji jeździł z poufnymi misjami do krajów europejskich. Reformator praw w Polsce przedrozbiorowej. Przystąpił do konfederacji targowickiej, potem był uczestnikiem insurekcji kościuszkowskiej. Długoletni współpracownik oraz przyjaciel gen. Jana Henryka Dąbrowskiego, z którym wziął udział w wyprawie na pomoc powstańcom w Wielkopolsce w 1794, a później współdziałał w Legionach Polskich we Włoszech, w których powstanie w 1797 miał znaczący wkład. Podczas wizyty w obozie legionów we Włoszech w 1797 stworzył słowa pieśni, która stała się później polskim hymnem narodowym – Mazurka Dąbrowskiego.

Przeczytaj cały artykuł


Miasta partnerskie edytuj

Nottinghamshire - hrabstwo partnerskie od 23 maja 1994 roku
Pozuelo de Alarcón - miasto partnerskie od 9 października 1992 roku

Wykaz miast, które ustaliły porozumienie o partnerstwie z Poznaniem

Miasta i samorządy partnerskie Kraj Data podpisania umowy
Assen  Holandia 22 października 1992
Brno  Czechy 16 września 1966
Charków  Ukraina 24 września 1998
Győr  Węgry 23 stycznia 2008
Hanower  Niemcy 29 października 1979
Jyväskylä  Finlandia 30 czerwca 1979
Kutaisi  Gruzja 6 lipca 2009
Nablus  Palestyna 22 maja 1997
Nottinghamshire (hrabstwo)  Anglia 23 maja 1994
Pozuelo de Alarcón  Hiszpania 9 października 1992
Ra’ananna  Izrael 21 czerwca 2010
Rennes  Francja 4 kwietnia 1998
Shenzhen  Chiny 30 lipca 1993
Toledo  Stany Zjednoczone 6 kwietnia 1991
Bolonia Włochy 5 grudnia 2017

Aktualności edytuj


Czy wiesz, że edytuj

. … Poznań jest jedynym miastem, którego nazwa została wymieniona w hymnie Polski?

  • … W Poznaniu, na pl. Wolności, została zlokalizowana pierwsza stacja benzynowa w Polsce?
  • … Poznań jako jedyne miasto w Polsce posiada dwa ogrody zoologiczne?

Podział administracyjny Poznania edytuj

Podział administracyjny Poznania

W obrębie Poznania utworzono 42 jednostki pomocnicze miasta, zwane osiedlami. Mieszkańcy każdego z nich wybierają radę osiedla, która jest organem uchwałodawczym i składa się z 15 (lub 21) członków. Organem wykonawczym jednostek jest zarząd osiedla. Na czele zarządu stoi przewodniczący zarządu osiedla. Osiedla reprezentują lokalne wspólnoty mieszkańców, a także mają dbać o: ład przestrzenny, porządek i bezpieczeństwo, utrzymanie lokalnych dróg, chodników i parkingów, lokalną infrastrukturę techniczną, stan środowiska naturalnego, rozwój kultury, sportu i rekreacji.

W latach 1954 - 1990 Poznań podzielony był na pięć dzielnic administracyjnych.

Przeczytaj cały artykuł

Inne portale edytuj

Portale polskich miast:

Portale zagranicznych miast: