Saint-Gilles (Belgia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Saint-Gilles
nld. Sint-Gillis
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Belgia

Region

Region Stołeczny Brukseli

Dystrykt

Okręg Stołeczny Brukseli

Zarządzający

Jean Spinette

Powierzchnia

2,53 km²

Populacja (1 stycznia 2023)
• liczba ludności
• gęstość


49 323[1]
19 466 os./km²

Nr kierunkowy

02

Kod pocztowy

1060

Położenie na mapie Brukseli
Mapa konturowa Brukseli, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Saint-Gilles”
Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Saint-Gilles”
Ziemia50°49′N 4°21′E/50,816667 4,350000
Strona internetowa

Saint-Gilles (nld. Sint-Gillis) – miasto i gmina w Belgii, jedna z 19 w dwujęzycznym Regionie Stołecznym Brukseli, w Okręgu Stołecznym Brukseli. 1 stycznia 2023 liczyła 49 323 mieszkańców. Ośrodek przemysłu spożywczego.

Popularnie określana „polską dzielnicą” w Brukseli, nawiązując do słynnych Jackowa w Chicago czy Greenpointu w Nowym Jorku. W Saint-Gilles znajduje się kaplica Polskiej Misji Katolickiej przy ulicy rue Jourdan 80, kilka polskich sklepów i piekarni.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Ratusz

Początki jako Obbrussel[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze domy w wiosce Obbrussel (pl. Górna Bruksela) zostały zbudowane między VII i XI wieku w pobliżu Altitude Cent (Hoogte Honderd), jednego z najwyższych wzniesień na terenie Brukseli, obecnie część gminy Forest. W 1216 roku w następstwie silnego wyżu demograficznego w okolicy, opactwo Forest zaakceptowało utworzenie samodzielnej parafii Obbrussel. Ta niezależność trwała tylko przez następne osiemdziesiąt lat, po których administracja wsi została przeniesiona do Brukseli. W XVI wieku Obbrussel składała się z 41 domostw.

W 1670 roku na zlecenie rządu hiszpańskiego, hrabia Monterey Juan Domingo de Zuñiga y Fonseca zbudował fort w Obbrussel jako część fortyfikacji Brukseli, aby chronić miasto przed ewentualnymi atakami. Ukończony w 1675 roku fort został rozebrany w następnym stuleciu, by ustąpić miejsca kilku ważnym drogom oraz rozrastającemu się miastu.

Od rewolucji francuskiej do XX wieku[edytuj | edytuj kod]

Pod panowaniem francuskim, 31 sierpnia 1795 roku zmieniono nazwę wsi na obecną, która pochodzi od jej patrona świętego Idziego. Cztery lata później miejscowość znowu odzyskała niepodległość i posiadała wtedy własnego burmistrza oraz radę miejską. W 1830 roku Bruksela stała się stolicą nowo utworzonego państwa Belgii. W rezultacie Saint-Gilles znana od wieków z uprawy kapusty przeszła bezprecedensowy rozwój. Populacja wzrosła z ok. 2500 mieszkańców w roku 1800, do ponad 33 000 w 1880 roku, aż do rekordowego poziomu 60 000 w 1910 roku.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

Na terenie gminy znajduje się największy dworzec kolejowy w Regionie Stołecznym Brukseli oraz całej Belgii Bruxelles Midi. Przez Saint-Gilles przebiega linia metra nr 2 (stacje Louise/Louiza, Hôtel des Monnaies/Munthof, Porte de Hal/Hallepoort i Bruxelles Midi) oraz linia nr 3 premetra (przystanki Albert, Horta, Saint-Gilles/Sint-Gillis, Porte de Hal/Hallepoort i Bruxelles Midi/Zuidstation), jak również linie tramwajowe nr 18, 48, 81, 82, 91 i 92.

Współpraca[edytuj | edytuj kod]

Miejscowości partnerskie:

Przypisy[edytuj | edytuj kod]