Sieci widma

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
 Zobacz też: GhostNet.
Żółw morski „złowiony” przez sieć widmo
Ryba z rodziny garbikowatych „złowiona” przez sieć widmo
Krab „złowiony” przez sieć widmo

Sieci widma (ang. ghost nets) – stare sieci rybackie lub ich fragmenty zalegające w morzu, zagubione przez rybaków podczas sztormów, na skutek zaczepów o wraki statków, ich porzucone części czy inne zatopione w morzu przedmioty[1].

Opis[edytuj | edytuj kod]

Współczesne narzędzia połowowe wykonane są z materiałów nie podlegających naturalnemu rozkładowi, barwione dla zmniejszenia ich widoczności w wodzie, a następnie wyposażane w różnego typu plastikowe pływaki oraz ołowiane lub wykonane z innych materiałów obciążniki. Sieci pozostawione bez właściciela nadal zanieczyszczają wodę generując niekontrolowany przyłów natykających się na nie ryb, ptaków, ssaków morskich oraz innych zwierząt, które złapane w sieci widma giną w męczarniach, po czym – uwięzione – ulegają rozkładowi[1]. Efektywność zalegających w morzach sieci wynosi od 20% ich roboczej wydajności połowowej w okresie pierwszych 3 miesięcy od zgubienia, do około 6% po 27 miesiącach[2].

W ramach zakończonego projektu „Czysty Bałtyk” prowadzonego przez pięć polskich organizacji rybackich na całym polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego (strefa przybrzeżna oraz zalewy: Kamieński, Szczeciński, Wiślany i jezioro Dąbie), w 2017 roku wyłowiono 147 ton odpadów morskich. Głównie były to sieci zastawne, włoki, żaki, takle i pułapki. W wyłowionych narzędziach połowowych, poza rybami, znajdowano także ptaki, omułki jadalne, a nawet fokę szarą. Poza narzędziami połowowymi rybacy wyłowili z morza także inne odpady, w tym bojki, styropiany, skrzynie, liny, opony czy worki na śmieci[3]. Od 2011 roku pozarządowa organizacja ekologiczna WWF Polska współpracując z rybakami i nurkami wyłowiła 300 ton sieci widm, które poddano sortowaniu i sprawdzono pod kątem możliwości odzyskania materiałów plastikowych do ponownego wykorzystania[4].

Krytyka[edytuj | edytuj kod]

Zdaniem części naukowców usuwanie sieci widm ma niewielki wpływ na ilość ryb w morzu, szczególnie tych leżących na dnie, które często są schronieniem dla ryb[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Sieci widma – niewidoczny problem Bałtyku. WWF Polska. [dostęp 2024-01-25]. (pol.).
  2. Polscy rybacy w walce z odpadami morskimi na Bałtyku. Fundacja MARE. [dostęp 2024-01-25]. (pol.).
  3. Gubione przez rybaków sieci widma zagrożeniem dla ekosystemu Bałtyku. Z dna morza wyłowiono 147 ton odpadów. Newseria BIZNES. [dostęp 2024-01-25]. (pol.).
  4. Sieci widmo. WWF Polska. [dostęp 2024-01-25]. (pol.).
  5. WWF wyławia sieci z Bałtyku. Naukowcy: pod publikę. Trojmiasto.pl. [dostęp 2024-01-25]. (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]