Przejdź do zawartości

Sosna na Wzgórzu Krasińskiego

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sosna na Wzgórzu Krasińskiego
pomnik przyrody ustanowiony 15.12.1956
Ilustracja
Aleja Filozofów i uschnięta sosna
Państwo

 Polska

Lokalizacja

Wierzenica

Nazwa systematyczna

sosna zwyczajna

Położenie na mapie gminy Swarzędz
Mapa konturowa gminy Swarzędz, blisko centrum na lewo u góry znajduje się punkt z opisem „Sosna na Wzgórzu Krasińskiego”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Sosna na Wzgórzu Krasińskiego”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, blisko centrum na lewo znajduje się punkt z opisem „Sosna na Wzgórzu Krasińskiego”
Położenie na mapie powiatu poznańskiego
Mapa konturowa powiatu poznańskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Sosna na Wzgórzu Krasińskiego”
Ziemia52°27′38,4″N 17°04′42,1″E/52,460667 17,078361

Sosna na Wzgórzu Krasińskiegopomnik przyrody (orzeczenie nr 258/62 Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu z 15 grudnia 1956 r.) – sosna zwyczajna, zlokalizowana na Wzgórzu Krasińskiego w Wierzenicy, bezpośrednio przy tzw. Alei Filozofów (oddział leśny 20a).

Sosna rosła na terenie szkółki leśnej Cieszkowskich. Miała nietypową budowę: niski, przysadzisty pień i gęstą, nisko osadzoną koronę w formie owalu lub gniazda. Zygmunt Krasiński, spacerując w tym rejonie w towarzystwie swojego przyjaciela Augusta Cieszkowskiego, dostrzegł piękno tego nietypowego drzewa i często pod nim przesiadywał. Do miejscowych legend należy, że czytywał pod nią listy od swojej wielkiej miłości – Delfiny Potockiej oraz to, iż po ostatnim wyjeździe artysty drzewo zaczęło usychać z tęsknoty, nie słysząc na głos odczytywanych przez wieszcza listów. Obecnie sosna jest martwa i nie zachowała się już jej nietypowa korona. Tutejsze okazy sosen wspomina w swoim dzienniku Janina z Puttkamerów Żółtowska, prawnuczka Maryli Wereszczakówny – wczesnej miłości Adama Mickiewicza[1].

W 2014 sosnę wyeksponowano, otoczono płotkiem i ustawiono obok tablicę turystyczną[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Włodzimierz Buczyński, tablica informacyjna in situ
  2. Swarzędz.pl

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]