Spółdzielnia rzemieślnicza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Spółdzielnia rzemieślnicza – szczególny rodzaj spółdzielni, uregulowany w art. 10, art. 11 ust. 1 i art. 12 ust. 5 ustawy z dnia 22 marca 1989 r. o rzemiośle[1] oraz w ustawie z dnia 16 września 1982 r. – Prawo spółdzielcze[2].

Głównym celem i zadaniem spółdzielni rzemieślniczych jest organizowanie działalności usługowej i wytwórczej rzemiosła, udzielanie pomocy członkom w wykonywaniu ich zadań oraz prowadzenie własnej działalności gospodarczej i społeczno-wychowawczej. Funkcję obowiązkowego związku rewizyjnego dla spółdzielni rzemieślniczych pełni Związek Rzemiosła Polskiego.

Historia[edytuj | edytuj kod]

W PRL była to jednostka gospodarki uspołecznionej opierająca swoją działalność na zasadach ustawy z 1972 r., przy jednoczesnym organizowaniu i działaniu na zasadach określonych w ustawie z 1961 r. o spółdzielniach. Członkami spółdzielni bywały również cechy rzemieślnicze, z którymi spółdzielnie współdziałały w sprawach objętych ich zakresem działania[3][4][5].

Zadania spółdzielni[edytuj | edytuj kod]

Spółdzielnie rzemieślnicze zrzeszają na zasadach dobrowolności rzemieślników posiadających uprawnienia do wykonywania rzemiosła, których siedziby zakładów znajdują się na terenie objętym zakresem działania spółdzielni. Dla prowadzenia działalności związanej z obsługą potrzeb gospodarczych rzemiosła w kraju oraz w zakresie eksportu i importu, zakładane bywają także spółdzielnie rzemieślnicze osób prawnych. Do zadań spółdzielni rzemieślniczych należą w szczególności:

  • prowadzenie działalności w zakresie zaopatrywania w środki produkcji,
  • organizowanie i prowadzenie zbytu wyrobów oraz świadczenie usług,
  • prowadzenie własnej działalności gospodarczej związanej z wypełnianiem zadań statutowych,
  • upowszechnianie spółdzielczych form działania rzemiosła,
  • prowadzenie działalności społeczno-wychowawczej wśród członków i pracowników,
  • zaspokajanie potrzeb socjalnych pracowników i ich rodzin.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 2020 r. poz. 2159
  2. Dz.U. z 2024 r. poz. 593
  3. Ustawa z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła. Dz.U. z 1972 r. nr 23, poz. 164.
  4. Obwieszczenie Ministra Handlu Wewnętrznego i Usług z dnia 27 stycznia 1983 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła. Dz.U. z 1983 r. nr 7, poz. 40.
  5. Ustawa z dnia 17 lutego 1961 r. o spółdzielniach i ich związkach. Dz.U. z 1961 r. nr 12, poz. 61.