3 czaszki Tolteków

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
3 czaszki Tolteków
3 Skulls of the Toltecs
Producent

Revistronic (oryginalnie)
Casual Brothers (2019)

Wydawca

Time Warner Interactive (oryginalnie)
Casual Brothers (2019)

Dystrybutor

PL: Optimus-bis[1]

Reżyser

Hernán Castillo Brian

Projektant

Rodrigo Castillo Brian
Hernán Castillo Brian

Artysta

Antonio de Tena

Główny programista

Hernán Castillo Brian

Kompozytor

David R. Punshon
Richard Wells

Silnik

SCUMM

Data wydania

wersja oryginalna:
3 września 1996
PL: 13 czerwca 1997
wersja odświeżona:
14 marca 2019

Gatunek

gra przygodowa

Tryby gry

gra jednoosobowa

Kategorie wiekowe

PEGI: 12+

Język

angielski

Wymagania sprzętowe
Platforma

DOS, Windows

Nośniki

CD-ROM, dystrybucja cyfrowa

Wymagania

wersja oryginalna: CPU 60 MHz Intel/AMD, 8 MB RAM, VGA[2]
wersja odświeżona: CPU 1,5 GHz, 1 GB RAM, DirectX 11[3]

Kontrolery

myszka

Kontynuacja

The Westerner

3 czaszki Tolteków (ang. 3 Skulls of the Toltecs) – komputerowa gra przygodowa typu wskaż i kliknij, wyprodukowana przed Revistronic i wydana przez Time Warner Interactive w 1996 roku, a w Polsce w 1997 roku. Gra osadzona jest w klimacie westernu (spaghetti western), gdzie gracz wciela się w postać kowboja Fenimore’a Fillmore’a. Za sprawą zabójstwa, którego jest świadkiem, i zbiegu dziwnych okoliczności bohater zaczyna poszukiwać legendarnego skarbu Tolteków w Arizonie. 14 marca 2019 studio Casual Brothers wydało odświeżoną wersję gry na platformie Steam[2][3].

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Akcja gry rozgrywa się w Stanach Zjednoczonych w Arizonie w 1866 roku, w okresie niestabilności politycznej i chaosu po zakończonej rok wcześniej wojnie secesyjnej. Główny bohater – Fenimore Fillmore – staje się świadkiem napadu trójki bandytów na podróżnego handlarza. Fenimore próbuje uratować ofiarę, jednak przez przypadek przyspiesza śmierć starca. Przed śmiercią handlarz daje mu złotą czaszkę. Dowiaduje się, że jest ona kluczem do legendarnego skarbu Tolteków. Jednak okazuje się, że są jeszcze dwie takie czaszki. Od tej pory gracz ma za zadanie poprowadzić postać kowboja przez liczne przygody i wydarzenia, w celu zdobycia dwóch brakujących przedmiotów mogących zapewnić mu dostęp do bogactwa. Na swojej drodze napotyka bandytów, pułkownika Leconte, Apaczów, meksykańskich rewolucjonistów, właściciela destylarni, senatora, amerykańskich kawalerzystów, a także mieszkańców pobliskiego miasteczka[2][4][5].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Jest to gra typu wskaż i kliknij z dwuwymiarową grafiką. Gracz eksploruje różne lokacje (m.in. wioska Apaczów, fort, miasto, klasztor, cmentarz, las, miejsce zabójstwa, miasto i poszczególne budynki w nim, klasztor, kryjówka rewolucjonistów), zbiera przedmioty potrzebne do wykonywania kolejnych zadań, prowadzi dialogi z innymi postaciami w grze (ok. 30 interaktywnych postaci[3])[2]. Mechanika gry jest podobna do tytułów spod znaku LucasArts[5]. Wspomniane lokacje przemierza się na pieszo, na osiołku lub przy pomocy drezyny. Dostęp do kolejnych lokacji zyskuje się poprzez rozwiązywanie zagadek, co sprawia, że gra ma charakter liniowy[5].

Gra ma humorystyczny charakter. Stanowi parodię amerykańskiego westernu, a nawet spaghetti westernu[4].

 Odbiór gry
Recenzje
Publikacja Ocena
Adventure Gamers 2.5/5 gwiazdek[6]
Geeky Hobbies 3/5 gwiazdek[7]
Metzomagic 3.5/5 gwiazdek[8]
ThumbCulture Bronze Thumb[9]
N4G 5,0[10]


Odbiór gry[edytuj | edytuj kod]

Portal Adventure Gamers określił grę mianem łatwej przygodówki. Recenzja uznała za średnie dźwięki w grze oraz podłożone głosy postaci. Podobnie skrytykowano cut scenes za to, że często nic nie wnoszą do rozwoju akcji w grze. Pozytywnie oceniono grafikę oraz użyte kolory. Pozytywnie odniesiono się do sposobu eksploracji lokacji oraz sposobu ich pokonywania[6]. Portal Metzomagic uznał, że w 3 Czaszkach Tolteków gracz musi wykonać wiele zadań nie związanych z fabułą gry, co nie wpływa pozytywnie na odbiór produkcji. Mimo to pozytywnie oceniono grafikę. Uznano, że tytuł jest próbą adaptacji The Secret of Monkey Island na Dziki Zachód[8]. Geeky Hobbies za zaletę gry uznał fabułę osadzoną w burzliwych dla Stanów Zjednoczonych czasach. Portal z jednej strony ocenił zagadki za ciekawe i mogące się spodobać wymagającym graczom, ale po pewnym czasie mogą się one stać irytujące dla młodych graczy. Na plus zaliczono wielość lokacji i ich zróżnicowanie. Jednak ich dostępność od początku wprowadza zamieszanie i dezorientację[7]. Thumb Culture uznał grę za typowego reprezentanta wskaż i kliknij. Dla portalu minusem 3 czaszek Tolteków jest jednolite tło bez wyróżnienia obiektów i postaci, z którymi można wejść w interakcję. Wyróżniono natomiast grafikę i kolory[9].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Gry Komputerowe”. 11/1996, s. 68. CGS Computer Studio. 
  2. a b c d 3 czaszki Tolteków (1996) [online], Gry-Online [dostęp 2019-11-17].
  3. a b c Fenimore Fillmore: 3 Skulls of the Toltecs [online], Steam [dostęp 2019-11-17].
  4. a b 3 SKULLS OF THE TOLTECS [online], Komputer Świat [dostęp 2019-11-17].
  5. a b c 3 Skulls of the Toltecs [online], MobyGames [dostęp 2019-11-17].
  6. a b 3 Skulls Of The Toltecs [online], Adventure Gamers [dostęp 2019-11-18].
  7. a b Eric Mortensen, Fenimore Fillmore: 3 Skulls of the Toltecs Indie Game Review [online], Geeky Hobbies, 15 marca 2019 [dostęp 2019-11-18].
  8. a b Gordon Aplin, 3 Skulls of the Toltecs [online], Metzomagic, marzec 1999 [dostęp 2019-11-18].
  9. a b Fenimore Fillmore: 3 Skulls Of The Toltecs Pc Review – Remastered Classic Or Tired Old Gunslinger? [online], ThumbCulture, 10 kwietnia 2019 [dostęp 2019-11-18].
  10. Fenimore Fillmore: 3 Skulls Of The Toltecs Pc Review – Remastered Classic Or Tired Old Gunslinger? [online], N4G [dostęp 2019-11-18].