Adam Szromek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Adam Ryszard Szromek
Ilustracja
Adam Szromek 2017
Państwo działania

 Polska

Data i miejsce urodzenia

7 lipca 1976
Tychy

Profesor nauk społecznych
Specjalność: Nauki o zarządzaniu i jakości
Alma Mater

Politechnika Śląska

Doktorat

2005 – Nauki o zarządzaniu
Politechnika Śląska

Habilitacja

2013 – Nauki ekonomiczne
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie

Profesura

6 lutego 2020[1]

Naukowiec, statystyk, pisarz
Strona internetowa

Adam Ryszard Szromek (ur. 7 lipca 1976) – polski naukowiec, profesor tytularny, inżynier, statystyk, ekspert w zakresie zarządzania, badacz i pisarz[2][3].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Adam Ryszard Szromek urodził się 7 lipca 1976 roku w Tychach (gmina Lędziny). Uczęszczał do Szkoły Sportowej nr 4 w Mysłowicach[4], a następnie do Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Długosza w Katowicach (Szopienice). W latach 1995-1997 uczył się w Studium Policealnym Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach, gdzie uzyskał tytuł specjalisty ds. finansów i rachunkowości.

W latach 1997-2003 studiował na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, gdzie nadano mu tytuł magistra inżyniera marketingu i zarządzania[5].

27 września 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk ekonomicznych w dyscyplinie nauk o zarządzaniu[5], a 28 maja 2013 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk ekonomicznych w specjalności ekonomika turystyki[6].

W 2016 roku ukończył Studia Podyplomowe w Kolegium Języków Obcych Politechniki Śląskiej na kierunku Język angielski w zastosowaniach akademickich[5]. W tym samym roku odbył szkolenie w ramach Akademii Przywództwa Global Leadership Summit (w Kopex S.A.), a także szkolenie pt. Modele biznesowe firm typu spin-off, realizowane przez Regionalną Izbę Gospodarczą w ramach projektu Przez Naukę do Biznesu[7].

Tytuł profesora nauk społecznych uzyskał 6 lutego 2020 roku, decyzją Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Nominację profesorską wręczono 29 września 2020 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie[5].

W 2015 roku uzyskał certyfikat Tourism Industry Analysis - Canvas Network[8] w ramach kursu organizowanego na Uniwersytecie Florydy Centralnej. W 2023 roku ukończył kolejne dwa certyfikowane kursy - z zakresu wnioskowania przyczynowego na Uniwersytecie Harvarda (w USA)[9] oraz z zakresu statystyki w data science na Uniwersytecie Columbia (w USA)[10].

Zatrudnienie i pełnione funkcje[edytuj | edytuj kod]

1 grudnia 2005 roku został pracownikiem naukowym w Katedrze Metod Ilościowych w Zarządzaniu na Wydziale Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej. W 2009 roku Katedrę przemianowano w Instytut Ekonomii i Informatyki, a w 2019 roku w Katedrę Ekonomii i Informatyki[11].

W latach 2011-2018 był Członkiem Rady Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej, a w 2018 roku został Członkiem Rady Dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości przy Politechnice Śląskiej[12]. W ramach Rady Dyscypliny Naukowej pełni funkcję Członka Komisji ds. postępowań awansowych oraz Komisji ds. rozwoju dyscypliny i badań naukowych[13].

W 2012 roku został kierownikiem projektu badawczego "Wpływ przemian społeczno-gospodarczych na działalność turystyczno-leczniczą przedsiębiorstw uzdrowiskowych i funkcjonowanie uzdrowisk", realizowanego w ramach Grantu Młodego Naukowca na Politechnice Śląskiej. W latach 2012-2013 pełnił funkcję kierownika projektu badawczego "Wskaźniki funkcji turystycznej obszarów recepcji turystycznej" (3709/B/H03/ 2011/40) finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie, natomiast w latach 2018-2022 kierował projektem naukowym "Model biznesu w przedsiębiorstwach uzdrowiskowych" (2017/25/B/HS4/00301) finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki w Krakowie[14].

W 2015 roku otrzymał powołanie na Członka Komisji Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk (oddział w Katowicach)[15].

Osiągnięcia naukowe[edytuj | edytuj kod]

Adam Szromek jest autorem ponad 200 publikacji naukowych o zasięgu krajowym i światowym[16], wśród których wiele osiąga dużą cytowalność w międzynarodowych bazach bibliograficznych[17]. W jego dorobku naukowym są też artykuły opublikowane z największymi autorytetami naukowymi w zakresie turystyki[18] oraz 20 książek (autorskich i redagowanych). Jego prace naukowe dotyczą tematyki zarządzania w turystyce, modeli biznesu oraz zastosowania metod ilościowych w naukach społecznych, a szczególnie metod statystycznych i wnioskowania przyczynowego[5]. W swoich badaniach podejmował też zagadnienia wdrażania innowacji otwartych oraz eko-innowacji w turystyce[19].

Jest autorytetm naukowym w zakresie działalności uzdrowiskowej, turystyki zdrowotnej oraz turystyki dziedzictwa przemysłowego[20]. Jest autorem opracowań koncepcyjnych na temat modeli biznesu przedsiębiorstw uzdrowiskowych[21], wskaźników funkcji turystycznej i uzdrowiskowej, opisujących rozwój obszarów recepcji turystycznej i uzdrowiskowej[22], hipotez rozwoju polskich uzdrowisk[23][24], typologii gości uzdrowiskowych[25], a także współautorem analiz konfliktów i relacji interesariuszy obiektów turystycznych[26] oraz typologii modeli biznesu obiektów turystyki dziedzictwa przemysłowego i jej dalszych rozwinięć[27].

Jego artykuły naukowe były publikowane w najważniejszych czasopismach naukowych na świecie, w tym w: Tourism Management, Journal of Heritage Tourism, Journal of Recreation Research, Tourism Review, American Journal of Tourism Management, Health Policy, Health Services Research, Journal of Open Innovation, Journal of Tourism and Cultural Change, International Journal of Contemporary Hospitality Management oraz wielu innych[16].

W działalności naukowej podejmuje również zagadnienia z obszaru data science, a szczególnie wykorzystania metod statystycznych i biostatystycznych w naukach społecznych i medycznych. W jego dorobku są podręczniki statystyki[28] i informatyki[29] oraz prace metodyczne dotyczące metody klasyfikacji diagnostycznej w terapi dzieci z niskorosłością, opracowane z wykorzystaniem sieci bayesowskich i neuronowych[30]. Jest również twórcą i programistą narzędzi informatycznych wspomagających menedżerów przedsiębiorstw uzdrowiskowych m.in. generatora inspiracji zrównoważonych modeli biznesu udostępnionego w formie aplikacji MBUProject.apk na smartfony z systemem Android[31], ale również aplikacji komputerowej BALNEO 1.0, wspomagającej decyzje kierownicze w sanatoriach w oparciu o wskaźniki sprawności operacyjnej[32].

Jest również laureatem wielu konkursów naukowych, nagród rektorskich i grantów projakościowych[33]. Jego działalność dydaktyczna obejmuje cykle wykładów m.in. ze Statystyki opisowej i matematycznej, ale również z Prognozowania i symulacji, Podstaw zarządzania, Marketingu w turystyce oraz Organizacji ruchu turystycznego[34].

Wypromował trzech doktorów oraz sporządził wiele recenzji naukowych, w tym dysertacji doktorskich oraz habilitacyjnych[5]. W jego dorobku naukowym jest również laudacja pośmiertna profesora Krzysztofa Przecławiskiego, opublikowana w imieniu polskich naukowców w International Academy for the Study of Tourism[35].

Działalność pozanaukowa[edytuj | edytuj kod]

W jego dorobku są również publikacje popularno-naukowe oraz powieść przygodowa[36][37]. W 2004 roku na łamach ogólnopolskiego miesięcznika Unii Uzdrowisk Polskich pt. Gazeta Zdrojowa opublikował cykl artykułów popularno-naukowych na temat polskich uzdrowisk[38], a w 2017 roku opublikował książkę pt. Zarządzanie Ewangeliczne (Wyd. DEHON)[36], będącej studium ewangelicznych postaw przedsiębiorczości i przywództwa chrześcijańskiego. Również w 2017 roku opublikował powieść przygodową pt. Wzgórze Dobrego Pasterza (Wyd. DEHON)[37].

Wystąpienia medialne[edytuj | edytuj kod]

Jest on również mówcą promującym wartości chrześcijańskie w biznesie. W mediach społecznościowych dostępne są dwa wystąpienia okolicznościowe. Pierwsze, zatytułowane Wybrane ewangeliczne postawy przedsiębiorczości[39] z 2017 roku oraz drugie - Chrześcijański model biznesu z 2019 roku[40]. Inne wystąpienia medialne, to wywiad dla dziennika Rzeczpospolita na temat polskich uzdrowisk, który ukazał się 7 sierpnia 2014 roku[41] oraz wywiad dla Radia Warszawa w programie Siódma 9 - poranek rozgłośni katolickich z 4 stycznia 2018 roku, na temat książki Zarządzanie Ewangeliczne[42].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. M.P. z 2020 r. poz. 304
  2. Baza POL-ON Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy [online], 4 lutego 2022.
  3. Informacja z międzynarodowego systemu identyfikacji autorów prac naukowych ORCID (ORCID: 0000-0003-4989-9785)
  4. Szkoła Sportowa w Mysłowicach - informacje o absolwentach [online].
  5. a b c d e f Prof. dr hab. inż. Adam Ryszard Szromek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2023-09-18].
  6. Decyzja Rady Wydziału Nauk Ekonomicznych SGGW w Warszawie [online].
  7. Autoreferat habilitacyjny udostępniony przez SGGW w Warszawie [online].
  8. Certyfikat CN1800 - Tourism Industry Analysis - Canvas Network. University Central Florida 1 June 2015.
  9. Verified Certificate PH559x: Causal Diagrams: Draw Your Assumptions Before Your Conclusions
  10. Verified Certificate DS101X: Statistical Thinking for Data Science and Analytics
  11. Historia Katedry Ekonomii i Informatyki. Strona internetowa Wydziału Organizacji i Zarządzania Politechniki Śląskiej.
  12. Rada Dyscypliny Nauk o Zarządzaniu i Jakości przy Politechnice Śląskiej
  13. Składy Komisji powołanych w ramach Rady Dyscypliny Nauki o Zarządzaniu i Jakości Politechniki Śląskiej.
  14. Opis projektu badawczego w Narodowym Centrum Nauki w Krakowie [online].
  15. Komisja Nauk Organizacji i Zarządzania Polskiej Akademii Nauk (oddz. Katowice)
  16. a b Spis publikacji naukowych w Bazie Wiedzy - Politechnika Śląska [online].
  17. Baza cytowań naukowych Google Scholar
  18. R.W. Butler, A.R. Szromek, Incorporating the value proposition for society with business models of health tourism enterprises, Sustainability, 11, 23, 6711, 2019.
  19. M. Pichlak i A. Szromek, Eco-innovation, sustainability and business model innovation by open innovation dynamics, Journal of Open Innovation: Technology, Market, and Complexity, 7, 2, 2021.
  20. A.R. Szromek, Organizacja turystyki uzdrowiskowej i lecznictwa uzdrowiskowego. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2017.
  21. A.R. Szromek, Zrównoważony model biznesu przedsiębiorstwa uzdrowiskowego. Wyd. CeDeWu, Warszawa 2022.[1]
  22. A.R. Szromek, Wskaźniki funkcji turystycznej: Koncepcja wskaźnika funkcji turystycznej i uzdrowiskowej. Wyd. Politechniki Śląskiej 2012.
  23. A. Kapczyński, A.R. Szromek, Hypotheses concerning the development of Polish spas in the years 1949-2006. Tourism Management 29, 2008, 1035-1037.
  24. A.R. Szromek, Dekompozycja krzywej liczby odwiedzających obszar turystyczny i próba jej implementacji w pomiarze rozwoju funkcji turystycznej obszaru. Ekonomiczne Problemy Usług Nr 83. Wyd. Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego, Szczecin 2012, 523-536.
  25. A.R. Szromek, Typologia turystów a typologia odwiedzających uzdrowisko - przegląd typologii. Zeszyty Naukowe Politechniki Śląskiej Nr 54. Seria: Organizacja i Zarządzanie. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2010, 291-304.
  26. A.R. Szromek, Z. Kruczek, Walas, B., Stakeholders’ attitudes towards tools for sustainable tourism in historical cities. Tourism Recreation Research, 2021, 1–13.
  27. A.R. Szromek, K. Herman, M. Naramski, Sustainable development of industrial heritage tourism s case study of the Industrial Monuments Route in Poland, Tourism Management, 2021, 83, 1–12.
  28. A. Męczyńska, A. Mularczyk (red.), Metody statystyczne i optymalizacyjne w arkuszu kalkulacyjnym MS EXCEL. Statystyka i Badania operacyjne. Autorzy: A.R. Szromek, A. Czupryna-Nowak, D. Gawrońska, K. Jakowska Suwalska, A. Kowalska-Styczeń, T. Owczarek, M. Wolny, I. Zdonek. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2011.
  29. I. Zdonek (red.), Informatyka w zarządzaniu w przykładach i zadaniach z wykorzystaniem arkusza kalkulacyjnego MS Excel. Autorzy: A.R. Szromek, A. Czupryna-Nowak, B. Hysa, A. Mularczyk, M. Sobota, M. Wolny, M. Wyskwarski, D. Zdonek. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2011.
  30. A.R. Szromek, E. Krajewska-Siuda, Koncepcja klasyfikacji diagnostycznej dzieci z niskorosłością i jej ekonomiczne implikacje. Ilościowe modele klasyfikacyjne w diagnostyce medycznej. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2008.
  31. A. Kliks-Pudlik, Model biznesu dla przedsiębiorstw uzdrowiskowych. Biuletyn Politechniki Śląskiej, Nr 07/08 (343/344), lipiec/sierpień 2022, s. 23-25.
  32. A.R. Szromek, Wskaźniki ilościowe w ocenie sprawności operacyjnej sanatoriów. Wyd. Politechniki Śląskiej, Gliwice 2007, 141-147.
  33. Laureat Konkursu Młodych Naukowców 2012 roku w projekcie Internetowej Promocji Nauki
  34. Strona internetowa prof. A. Szromka na Politechnice Śląskiej [online].
  35. A.R. Szromek, W. Alejziak, Z. Kruczek, To be human is to be a tourist. Obituary of the late Dr. Krzysztof Przecławski. International Academy for the Study of Tourism, 2018.
  36. a b A.R. Szromek, Zarządzanie ewangeliczne: Studium ewangelicznych postaw przedsiębiorczości i przywództwa chrześcijańskiego. DEHON, Kraków 2017.
  37. a b A.R. Szromek, Wzgórze Dobrego Pasterza - Opowieść oparta na motywach z życia wielebnego Henry'ego Francisa Lyte'a. DEHON, Kraków 2017.
  38. A.R. Szromek, Dwa wymiary zarządzania sanatoriami, czyli sanatorium przedsiębiorcze czy intuicyjne? Ogólnopolskie czasopismo Unii Uzdrowisk Polskich Gazeta Zdrojowa nr 1 (21) Polanica Zdrój 2004, 80-81; A.R. Szromek, Nowy wiek – nowa sytuacja. Sytuacja turystyki uzdrowiskowej w Polsce. Ogólnopolskie czasopismo Unii Uzdrowisk Polskich Gazeta Zdrojowa nr 2 (22) Polanica Zdrój 2004, 64-65; A.R. Szromek, Cykl życia uzdrowisk w Polsce. Ogólnopolskie czasopismo Unii Uzdrowisk Polskich Gazeta Zdrojowa nr 3-4 (23-24) Polanica Zdrój 2004, s. 54- 55.
  39. Wystąpienie prof. A.Szromka pt. Wybrane ewangeliczne postawy przedsiębiorczości, wygłoszone w Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie w 2017, w ramach Konferencji Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.
  40. Wystąpienie prof. A.Szromka pt. Chrześcijański model biznesu, wygłoszone w Centrum Jana Pawła II w Krakowie w 2019 roku, w ramach Konferencji Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.
  41. A.Kalinowska, 120 proc. normy po pobycie w sanatorium Rozmowa. Rzeczpospolita, 7 sierpnia 2014 roku, s. 2.
  42. J.Wydra, Adam Szromek - o swojej książce Zarządzeni Ewangeliczne. Siódma9.pl - poranek rozgłośni katolickich. Radio Warszawa, 4 stycznia 2018 roku.