AlloSphere

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

AlloSphere – instytut badawczy mieszczący się w podobnym do teatru budynku o kształcie sferycznym, z nieprzezroczystego materiału, wykorzystywany do projekcji generowanych komputerowo dźwięków i obrazów łączących informacje naukowe i walory artystyczne. Powstał na University of California, Santa Barbara (UCSB) w wyniku współpracy wydziału inżynierii elektrycznej i nauk komputerowych oraz programu Media Arts & Technology na UCSB, przy udziale funduszy z National Science Foundation[1]. AlloSphere otwarto w 2007 r. w budynku wydziału California Nanosystems Institute (CNSI) w Elings Hall.

AlloSphere mieści w sobie trzywarstwowy sześcian uszczelniony materiałem dźwiękoszczelnym, co czyni go jednym z największych pomieszczeń bez echa na świecie[2]. Ma 5 800 m² powierzchni. Wewnątrz znajdują się dwie półkule o promieniu 5 metrów zrobione z perforowanego aluminium. Są nieprzezroczyste i akustycznie transparentne.

Dwa projektory wideo, umieszczone wokół pomostu łączącego dwie półkule, tworzą najszersze możliwe pola widzenia, na które składa się 24 miliony pikseli. 512 głośników i subwooferów zawieszonych za aluminiowym ekranem sprawia, że dźwięk dochodzi ze wszystkich stron[2].

Można porównać go do mikroskopu podłączonego do superkomputera, wewnątrz którego pola widzenia naukowcy mogą stać na mostku i obserwować dane od środka, np. grupa fizyków obserwować wizualizację wnętrza atomu i widzieć i słyszeć prezentację spin elektronu; chirurg może obserwować wizualizację wnętrza mózgu[3].

AlloSphere jest efektem 24 lat pracy grupy naukowców pod kierownictwem profesor JoAnn Kuchera-Morin, profesor kompozycji w Arts & Technology Program na UCSB.

Możliwe zastosowania urządzenia to medycyna, edukacja, ekologia, sieci komputerowe, nanotechnologia, fizyka, materiałoznawstwo, geografia, technologie audiowizualne, oraz badania nad zachowaniem, postrzeganiem i świadomością człowieka[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The AlloSphere Offers an Interactive Experience of Nano-sized Worlds. National Science Foundation, 6 września 2011. [dostęp 2012-12-17]. (ang.).
  2. a b Julian Smith: A 360-Degree Virtual Reality Chamber Brings Researchers Face to Face with Their Data. Scientific American, 15 września 2009. [dostęp 2012-12-17]. (ang.).
  3. JoAnn Kuchera-Morin: Demo: Stunning data visualization in the AlloSphere. TED Talks, kwiecień 2009. [dostęp 2010-03-07].
  4. The AlloSphere: Immersing Researchers in Multi-dimensional Information. Research.gov. [dostęp 2012-12-17]. (ang.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]