Andrzej Reinhard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
prof. dr hab. inż. Andrzej Reinhard
Grób prof. Reinharda na cmentarzu przy ul. Smętnej we Wrocławiu

Andrzej Reinhard (ur. 15 lipca 1948, zm. 19 stycznia 2010[1]) – polski naukowiec, specjalista z zakresu kształtowania środowiska, nauczyciel akademicki Wydziału Inżynierii Kształtowania Środowiska i Geodezji Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Absolwent Wydziału Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w 1978 roku na podstawie rozprawy pt. Modelowanie ruchu wody gruntowej dla przypadku odwodnienia drenami w warunkach podłoża nieprzepuszczalnego a stopień doktora habilitowanego nauk rolniczych w 1992 roku na podstawie rozprawy pt. Ruch wody glebowej w strefach saturacji i aeracji wywołany działaniem drenu w różnych warunkach atmosferycznych. Tytuł profesora zwyczajnego otrzymał w 2002 roku[2].

Zajmował się przede wszystkim matematycznym modelowaniem systemów wodnych i procesów środowiskowych oraz zagadnieniami związanymi z automatyzowaniem urządzeń wodno-melioracyjnych. W szczególności koncentrował się na zagadnieniach związanych z automatyzowaniem urządzeń wodno-melioracyjnych, budową układów pomiarowo-rejestrujących, matematycznym modelowaniem ruchu wody gruntowej i glebowej wywołanego działaniem urządzeń melioracyjnych i różnymi warunkami atmosferycznymi, analizą pracy i projektowaniem zautomatyzowanych urządzeń wodno-melioracyjnych na podstawie opracowanych modeli matematycznych symulujących ruch wody w gruncie i glebie oraz matematycznym modelowaniem migracji zanieczyszczeń w gruncie[3].

W skład jego dorobku naukowego wchodzi ponad 100 pozycji, w tym 6 patentów. Jest współautorem podręcznika Intelligent Decision Support. Handbook of Applications and Advances of the Rough Sets Theory (Kluwer Academic Publishers, 1992, Holandia) oraz autorem skryptu Regulacja i matematyczne modelowanie ruchu wody w glebie (Wydawnictwo Akademii Rolniczej we Wrocławiu, 2001)[3].

Brał udział w realizacji wielu prac projektowych dotyczących zaprojektowania i wykonania prototypowych urządzeń pomiarowo-rejestrujących. Odbył wiele staży naukowych w kraju i zagranicą między innymi w Instytucie Gospodarki Wodnej i Ekologii Krajobrazu na Uniwersytecie Christiana Albrechta w Kilonii oraz na Uniwersytecie w Rostoku[3].

Działalność dydaktyczną rozpoczął w 1974. Był kierownikiem Zakładu Organizacji i Technologii Robót Melioracyjnych i Budowlanych, oraz członkiem: stałej komisji ds. środków trwałych, komisji badań naukowych, Stowarzyszenia Inżynierów Wodnych i Melioracyjnych NOT, Stowarzyszenia Elektryków Polskich NOT, Sekcji Sudeckiej Komitetu Zagospodarowania Ziem Górskich PAN[1], Polskiego Klubu Ekologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Inżynierii Ekologicznej.

Został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi oraz Odznaką Zasłużony dla Akademii Rolniczej[1]. Otrzymał nagrodę Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – naukową zespołową II stopnia Za szczególne osiągnięcia w dziedzinie nauki i wdrażania postępu naukowo-technicznego (1989), nagrodę Rady Wojewódzkiej Naczelnej Organizacji Technicznej we Wrocławiu - zespołową II stopnia Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki (1987) oraz kilkanaście nagród JM Rektora UP we Wrocławiu[1][3].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Andrzej Reinhard : Kondolencje. [dostęp 2011-01-17].
  2. Prof. Andrzej Filip Reinhard, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2011-01-16].
  3. a b c d Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu Nr 117/2003 - Krótko. [dostęp 2011-01-17].