Ann Coleman

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ann Catrina Bryce
Ann Catrina Coleman
Państwo działania

 Wielka Brytania

Kraj

 Szkocja

Data i miejsce urodzenia

1956
Glasgow

Zawód, zajęcie

Inżynier

Doktor nauk fizycznych
Specjalność: lasery półprzewodnikowe
Alma Mater

Uniwersytet w Glasgow

Ann Catrina Coleman (ur. 1956 w Glasgow) – szkocka inżynier elektronik, fizyk oraz pedagog, specjalistka w zakresie laserów półprzewodnikowych[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Glasgow w 1956 roku jako pierwsza córka Nory i Vincenta Redversa Hanny. Kształciła się w szkole podstawowej St. Stephen's w Dalmuir i Notre Dame High School w Dumbarton. Następnie ukończyła studia licencjackie z fizyki na uniwersytecie w Glasgow w 1978 roku i odbyła szkolenie pedagogiczne w St. Andrews College of Education w Bearsden. Po dwóch latach pracy jako nauczycielka fizyki w szkole średniej wróciła na uniwersytet w Glasgow i uzyskała tytuł doktora fizyki w 1987 roku. Dołączyła do grupy optoelektroniki na Wydziale Elektroniki i Inżynierii Elektrycznej Uniwersytetu w Glasgow jako asystent naukowy doktora habilitowanego[potrzebny przypis]. W 1992 roku została pracownikiem naukowym, a w 2005 roku profesorem naukowym[2]. Podczas pracy na uniwersytecie była chwalona przede wszystkim za pionierską pracę nad wytwarzaniem fotonicznych układów scalonych oraz półprzewodnikach i badaniem studni kwantowych[3]. Wyszła za mąż i zmieniła nazwisko na Coleman, do tej pory posługując się nazwiskiem Bryce[potrzebny przypis].

W 2012 roku Coleman dołączyła do Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Uniwersytetu Illinois w Urbana i Champaign, pracując w Laboratorium Mikro i Nanotechnologii[potrzebny przypis]. W 2013 roku przeniosła się na University of Texas jako profesor inżynierii elektrycznej i inżynierii materiałowej[4].

Wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Coleman została wybrana na członka Instytutu Inżynierów Elektryków i Elektroników w 2008 roku za wkład w zintegrowane półprzewodnikowe urządzenia optoelektroniczne i na członka Optical Society of America w 2009 roku.

W 2006 roku, wraz z Johnem Marshem, została nagrodzona przez Amerykański Instytut Inżynierów Elektryków nagrodą za osiągnięcia inżynieryjne „za rozległy rozwój i komercjalizację studni kwantowych do urządzeń fotonicznych”[5]. Coleman została później wybrana członkiem zarządu i wiceprezesem Amerykańskiego Instytutu Inżynierów Elektryków. Opublikowała ponad 100 artykułów w czasopismach naukowych[potrzebny przypis].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. A. Catrina Bryce | Semantic Scholar [online], www.semanticscholar.org [dostęp 2020-03-07] (ang.).
  2. University of Glasgow :: Story :: Biography of Catrina Bryce [online], universitystory.gla.ac.uk [dostęp 2020-03-07].
  3. James J. Coleman, A. Catrina Bryce, Chennupati Jagadish, Advances in Semiconductor Lasers, Academic Press, 16 maja 2012, ISBN 978-0-12-391066-0 [dostęp 2020-03-07] (ang.).
  4. Ann Catrina Coleman – Faculty Profiles- Erik Jonsson School of Engineering & Computer Science – The University of Texas at Dallas [online], www.utdallas.edu [dostęp 2020-03-07].
  5. Engineering Achievement Award Winners – IEEE Photonics Society [online], www.photonicssociety.org [dostęp 2020-03-07] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]