Przejdź do zawartości

Anna Kamecka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Anna Kamecka
Data urodzenia

1972

doktor habilitowany
Specjalność: chemia nieorganiczna, chemia koordynacyjna
Alma Mater

Wyższa Szkoła Rolniczo-Pedagogiczna w Siedlcach

Doktorat

2001 – chemia
Akademia Podlaska

Habilitacja

2015 – chemia
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Nauczyciel akademicki: Uniwersytet w Siedlcach, Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych, Instytut Nauk Chemicznych

Anna Lidia Kamecka – nauczyciel akademicki[1], doktor habilitowany nauk chemicznych, profesor Uniwersytetu w Siedlcach (wcześniej Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach), specjalności naukowe: chemia nieorganiczna i chemia koordynacyjna[2]. W latach 2020 - 2023 dyrektor Szkoły Doktorskiej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach[3]. Jest członkiem Rady Uczelni Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach w kadencji 2021-2024[4].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1996 roku ukończyła jednolite studia magisterskie na Wydziale Chemiczno-Matematycznym Wyższej Szkoły Rolniczo-Pedagogicznej w Siedlcach w zakresie chemii z fizyką. W 2001 roku uzyskała stopień doktora nauk chemicznych na Wydziale Chemiczno-Matematycznym Akademii Podlaskiej w Siedlcach na podstawie rozprawy zatytułowanej „Specyficzne oddziaływania w kompleksach wybranych jonów metali z kwasami iminodi(metylenofosfonowymi) i ich strukturalnymi analogami – kwasami aminometylenobisfosfonowymi”, przygotowanej pod kierunkiem prof. Barbary Kurzak[5]. W 2015 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego nauk chemicznych na Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w oparciu o osiągnięcie naukowe pt. „Trwałość a struktura kompleksów heteroligandowych powstających w układach Cu(II) – alifatyczna amina – bioligand”[2].

Prowadzi badania nad otrzymywaniem, charakterystyką i właściwościami fizykochemicznymi luminezujących kompleksów metali przejściowych. Jej zainteresowania naukowe obejmują również badania równowag kwasowo-zasadowych i równowag kompleksowania jonów metali przejściowych w wodnych roztworach wybranych bioligandów[6][7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pracownicy Instytutu [online], Instytut Nauk Chemicznych UPH w Siedlcach [dostęp 2022-04-07].
  2. a b Dr hab. Anna Lidia Kamecka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 2022-04-06].
  3. Szkoła Doktorska Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach – Władze Szkoły, szkoladoktorska.uph.edu.pl.
  4. Anna Bobryk, Rada Uczelni w kadencji 2021-2024, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach.
  5. Specyficzne oddziaływania w kompleksach wybranych jonów metali z kwasami iminodi(metylenofosfonowymi) i ich strukturalnymi analogami - kwasami aminometylenobisfosfonowymi w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI).
  6. Han Uws [online], han.uph.edu.pl [dostęp 2024-04-22] (pol.).
  7. https://www.researchgate.net/profile/Anna-Kamecka.